Za starých čias sme problémy s vetraním až tak neriešili. Kvôli netesnosti okolo rámov okien dochádzalo nielen k únikom tepla, ale aj k akejsi „prirodzenej“ výmene opotrebovaného vzduchu v interiéri. Napriek tomu sa nám však pri varení nedeľného obeda zvykli zarosiť okná v kuchyni. Ako si teda zachovať dobrú mikroklímu v kuchyni dnes?

V čom je podstatný rozdiel?

S príchodom nových materiálov prišli nové parametre a úplne nové problémy s vetraním objektov. Fasády už máme zateplené, okná dokonale tesné, a tak musíme vetrať intenzívnejšie – otváraním okien alebo s pomocou prídavných ventilačných zariadení. Je tu však jeden zásadný rozdiel v tom, že prevažná väčšina novostavieb má dnes otvorenú centrálnu dispozíciu – čiže oddychujeme, stolujeme, aj varíme v obývačke prepojenej s kuchyňou. Pachy z varenia sa tak môžu nekontrolovateľne šíriť – a mnohé z nich možno cítiť v celom dome ešte aj na druhý deň.

Vetranie je „must-have“

Účinným a zároveň jednoduchým spôsobom, ako dosiahnuť výmenu vzduchu a zároveň sa zbaviť neželaných pachov i pár, ktoré vznikajú pri varení, je vetranie prostredníctvom okien. Ideálom je, ak je v kuchyni možné situovať aj vysoko umiestnené strešné okná, ktoré priestor nielenže lepšie presvetlia, ale vďaka princípu schodiskovej šachty zabezpečia aj efektívnejšie odvetranie pachov a eliminovanie nahromadenej vlhkosti.

mikroklima

V prípade okien, ktoré sú ťažšie dosiahnuteľné, oceníte možnosť ich diaľkového ovládania, prípadne napojenia na automatickú riadiacu jednotku. Keďže tá býva prepojená aj so senzormi vnútorného prostredia, bude na potrebu vetrania myslieť namiesto vás. Navyše, tento nevyhnutný „úkon“ zabezpečí ešte predtým, než sa kvalita vzduchu v interiéri výrazne zhorší a vás začne z nahromadených aróm a stúpajúcej hladiny oxidu uhličitého bolieť hlava. Takýto spôsob vetrania nielenže pachy pomôže odstrániť, ale dokáže vo výraznej miere predchádzať aj ich šíreniu.

Náš tip

Riešením pre kuchynské priestory môže byť aj tzv. bezúdržbové strešné okno. Odolná vrstva polyuretánu na jeho ráme sa postará o to, že okno bude lepšie znášať pravidelné „dávky“ nadmernej vlhkosti. Spoločnosť VELUX ponúka bezúdržbové strešné okná v troch radách: Štandard, Štandard Plus a Premium. Pre každú radu je typické energeticky úsporné izolačné trojsklo, ktoré chráni pred hlukom zvonku a zabraňuje tepelným stratám. Samozrejmosťou je filter proti prachu a hmyzu, špeciálne tesnenie a systém izolácie ThermoTechnologyTM.

Digestor – doplnok pre čistý vzduch v kuchyni

Proti samotným pachom je dobrým pomocníkom aj digestor. Z hľadiska dizajnu a zabudovania poznáme rozličné druhy digestorov – napríklad vstavané, voľné stenové, voľné visiace, dokonca aj zabudované vo varnej doske, ale v princípe ich delíme na recirkulačné a odťahové. Digestor je nevyhnutné používať najmä vtedy, keď je konfigurácia kuchynskej linky riešená tak, že varný panel sa nachádza pri stene, dokonca je obkolesený hornými skrinkami. Digestor odsáva nielen pachy, ale aj mastné výpary, ktoré by inak skončili na zadnej doske, stene či horných skrinkách.

mikroklima

mikroklima

Otázka znie: Aký digestor si vybrať? Recirkulačný alebo odťahový? Účinnejší je jednoznačne odťahový digestor, ktorý mastné výpary a pachy okamžite exportuje von do exteriéru. Pokiaľ ho máme zapnutý počas celého varenia, môžeme sa spoľahnúť, že v interiéri nebude cítiť žiadne pachy. Jeho problémom je však najmä to, že z interiéru okrem pachov vyťahujeme aj teplo, čo môže znamenať neželané zvýšenie tepelných strát.

Recirkulačný digestor nevyťahuje z interiéru teplý vzduch. Jeho účinnosť pri eliminácii pachov je však o čosi nižšia. Navyše, musíme pravidelne vymieňať opotrebovaný pachový filter. Podľa intenzity varenia je to 2- až 6-krát do roka. Aj digestory zabudované vo varnej doske pracujú na princípe recirkulácie. Sú to však pomerne exkluzívne kúsky – a tomu zodpovedá aj ich cena. Nech už sa rozhodneme pre ktorýkoľvek, mikroklíme pri varení určite prospeje.

Dobrá rada

Digestor účinne pomáha eliminovať pachy a vlhké pary z varenia. Ak však chceme mať príjemnú mikroklímu v celom dome, musíme zabezpečiť pravidelnú výmenu opotrebovaného vzduchu za čerstvý, bez ohľadu na to, či sme varili, alebo nie.

mikroklima

Čo je dobré si zapamätať

  • Pokiaľ máme otvorenú centrálnu dispozíciu a chceme mať dom bez pachov po varení, je vhodné digestor používať pri každom varení. Ak bývame pod strechou, môžeme digestor nahradiť strešným oknom na diaľkové ovládanie umiestneným nad varnou doskou.
  • Digestor odsáva pachy, ale nerieši vetranie domu. Preto by sme mali pravidelne na niekoľko minút otvoriť okná a vymeniť vzduch.
  • Pokiaľ máme radiátorové kúrenie, ktoré je založené na prúdení teplého vzduchu smerom nahor, nezadebňujme vykurovacie telesá ani parapetné dosky okien. Výrazne to potlačí rosenie okien.
  • V súčasných nízkoenergetických a pasívnych objektoch s nízkymi energetickými nárokmi je spoľahlivým riešením vetranie pomocou ventilácie s rekuperáciou.