Sme obklopení stovkami vecí, o ktoré sa treba primerane starať. Ak vlastníte byt, treba sa postarať o klimatizáciu, odvzdušniť radiátory alebo vymeniť filter digestoru. Ak ste však majiteľom rodinného domu, povinností a odporúčaní pribúda. Aj z toho dôvodu sa vo viacerých projektoch „udomácnilo“ slovo bezúdržbový.

Pravidelný servis si vyžadujú zariadenia na vykurovanie, vyčistiť treba komín, kontrolovať by ste mali plynové i elektrické rozvody vrátane bleskozvodu. Svoje si vyžaduje aj automatická brána na garáži. Pozornosť je potrebné venovať oknám a ich nastaveniu, zabudnúť by ste nemali ani na kontrolu strechy a vyčistenie jej odkvapového systému. A to zďaleka nie je všetko.

Ak ste majiteľom bazéna, vírivky alebo automatickej závlahy, čakajú vás ďalšie povinnosti. Práce a povinností okolo domu je ako maku, a to ešte nedošlo k poruche žiadneho systému. Každý smrteľník preto ocení, ak si na spríjemnenie života môže zadovážiť veci, ktoré sa hrdia prívlastkom bezúdržbové.

Pri projektovaní rodinných domov je možné použiť viacero bezúdržbových riešení, ktoré sú schopné usporiť budúcim majiteľom množstvo času aj financií. Vzhľadom na to, že vývoj a výskum napreduje i v tejto oblasti míľovými krokmi, spomeňme aspoň niektoré z nich.

Fasáda

Keďže je jedným z rozpoznávacích znakov nehnuteľnosti, vyjadruje osobnosť majiteľov, ale je aj prejavom rukopisu projektanta. Požiadavkou všetkých majiteľov je, aby fasáda bola počas celej doby jej životnosti pekná, čo znamená, aby si zachovala farbu, štruktúru a v neposlednom rade čistotu a funkčnosť.

bezúdržbové okná
Foto: Edmund Aves/VELUX, architekt: Charlie Luxton Design

Fasády sa preto čoraz častejšie montujú z rôznych materiálov, ktoré zabezpečia ich bezúdržbovosť počas celej veľmi dlhej životnosti. K takýmto materiálom sa radia mnohé aglomerované dosky vyrobené na báze rôznych vlákien a cementu, keramiky, plastov, kovov a podobne.

Aj keď mnohí budú pochybovať, aj fasáda z vhodne zvolených drevín môže byť bezúdržbová. Podmienkou je, aby skladba celého fasádneho systému bola zostavená a zrealizovaná v súlade s technickými požiadavkami a predpismi výrobcov všetkých zabudovaných materiálov.

Dnes sú fasády (takmer bez výnimky) zateplené. A aby spĺňali náročné tepelnotechnické požiadavky, musia byť, v záujme zachovania ich životnosti, zhotovené bez kompromisov. To sa týka výberu materiálov nosného systému, zabudovaných fólií, tepelnoizolačného materiálu, spojovacieho a doplnkového sortimentu. O kvalite samotného fasádneho systému už ani nedebatujeme.

Aj „klasická“ fasáda z omietky môže byť dnes bezúdržbová. Trh v oblasti stavebnej chémie už desaťročia ponúka samočistiace, dokonca aj nestarnúce omietky, ktoré desaťročia odolávajú poveternostným podmienkam, nečistotám aj času.

bezúdržbové okná

Okná

Dnes sú už preč časy, keď majiteľ rodinného domu musel v niekoľkoročných intervaloch vziať do rúk opaľovaciu pištoľ alebo plynový horák, brúsku, farby a štetce a pustiť sa do obnovy všetkých okien – minimálne ich vonkajších častí.

Dnešné drevené okná sú opatrené spravidla trvanlivejšími povrchovými úpravami, ale obnovu náterov budú určite potrebovať. Ak sa však rozhodnete pre plastové alebo kovové, spravidla hliníkové okná, ich nároky na údržbu budú minimálne. Tento istý trend platí aj pre oblasť strešných okien, pri ktorých sa drevená konštrukcia rámu čoraz častejšie obaľuje vrstvou polyuretánu. Ten okná chráni aj vo vlhkejšom prostredí kuchýň alebo kúpeľní.

V súčasnosti sú moderné strešné okná vybavené aj samočistiacou vrstvou vonkajšieho skla, ktorá bráni usadzovaniu nečistôt. Jej efekt pritom zotrvá ešte dlho po umytí okna, takže sa na dlhé obdobie postará o dokonalý výhľad. Funguje to tak, že na vonkajšie sklo sa nanesie ľahko umývateľný, ultratenký nano povlak s hrúbkou len 10 mikrónov. Aktivuje sa sám pod vplyvom slnečného žiarenia a dažďa, v dôsledku čoho je samočistiaca vrstva vonkajšieho skla schopná zabraňovať usadzovaniu agresívnych častíc (nielen) zo zrážok, ale takisto zabráni sadaniu rôznych iných nečistôt.

Tip

Spoločnosť VELUX ponúka tri rady strešných okien, pričom každá z nich disponuje bezúdržbovými strešnými oknami. Drevené jadro okenného rámu je chránené vodotesnou polyuretánovou vrstvou. Prakticky to znamená, že táto vrstva je odolná voči prachu a zaisťuje dlhú trvácnosť bez nutnosti čistenia a natierania.

bezúdržbové okná

Strecha

Aj strecha môže byť navrhnutá tak, aby si vyžadovala čo najmenej údržby. Podmienkou však je, aby už na začiatku bola perfektne navrhnutá i zrealizovaná, predovšetkým z veľmi kvalitných materiálov. Každá jedna stavebná konštrukcia má len takú životnosť, ako jej najslabší článok, preto sa naozaj oplatí investovať do kvality všetkých zabudovaných komponentov – od reziva, cez strešné fólie, tepelné izolácie, montážny materiál, až po posledný klinček.

Súčasťou bezúdržbovej strechy sú strešné krytiny s kvalitným, hladkým povrchom, ktorý nezadržiava nečistoty, klampiarske výrobky z ušľachtilých kovov (hliník, meď, titánzinok či antikoro), prípadne minimálne z farbeného pozinkovaného plechu, doplnené lapačmi nečistôt alebo vyhrievacími káblami, ktoré oceníte predovšetkým v chladnejších oblastiach s väčšími snehovými zrážkami a nižšími zimnými teplotami.

bezúdržbové okná

Ploty a terasy

Rodinné sídlo, to nie je len samotná stavba. Je to aj priľahlý pozemok s oplotením, ktorého neoddeliteľnou súčasťou sú aj terasy pre relax. Ploty a terasy dokážu byť pri nesprávnom návrhu a realizácii obrovským požieračom času a energie majiteľov. Pri ich návrhu preto treba mať od prvopočiatku na mysli množstvo času, ktoré budete ochotní venovať ich údržbe. Bezúdržbové ploty môžu byť postavené z masívnych betónových tvárnic, kovové konštrukcie je vhodné navrhovať z hliníka alebo antikora, prípadne z pozinkovanej ocele opatrenej plastovou ochrannou vrstvou. Výplne plotov môžu byť kovové, čiže opäť z materiálov odolávajúcich poveternostným vplyvom.

Drevené konštrukcie by mali byť zrealizované z drevín odolávajúcich počasiu. Alebo v nich možno drevo nahradiť kompozitnými materiálmi, ktoré majú estetiku dreva a vlastnosti plastov. Pri budovaní terás platia tieto pravidlá analogicky, podobne ako pri tvorbe akýchkoľvek pochôdznych plôch.

Záhrada

Aj pri starostlivosti o záhradu však vieme šetriť čas i sily, a to pri dvoch (azda najotravnejších) činnostiach – pri kosení a polievaní. Automatizácia týchto dvoch činností bola pred niekoľkými rokmi ešte utópiou, dnes sa však stáva čoraz bežnejšou. Robotické kosačky sa dobíjajú v staniciach, do ktorých sa automaticky vracajú pri poklese kapacity batérie. Môžu byť aj na solárny pohon. Pohybujú sa po vytýčenom pozemku a usilovne ho kosia, čím za vás urobia množstvo práce.

Automatické závlahy sú tvorené sústavou potrubí zakopaných pod záhonmi a polievacích dýz, ktoré sa automaticky v naprogramovanom čase vysúvajú zo zeme so zvýšením tlaku vody v systéme po jeho zapnutí. Dýzy sú nastaviteľné a je ich možné nasmerovať tak, aby polievali cielene stanovené plochy. Je to skvelé riešenie aj pre obdobie, počas ktorého budete dlhodobo mimo vášho domu.

Foto: Architekturfotografie Romana Fürnkranz, architekt: Juri Troy Architects

Domácnosť

Keďže času nikdy nie je dostatok, aj v domácnosti oceníme každé jedno riešenie, ktoré si nevyžaduje zbytočnú pozornosť a šetrí náš čas. Na trhu sú bežne chladničky a mrazničky, ktoré nepotrebujú pravidelné rozmrazovanie, ale sú aj samočistiace. Niektoré s vami budú aj komunikovať. Aj rúry na pečenie alebo mikrovlnky sa dokážu samé vyčistiť. Robotické vysávače povysávajú, pokiaľ ste vy v práci a automatická pekáreň pripraví čerstvý chlieb.

K dispozícii je množstvo inteligentných riešení, ktorými môžete aj na diaľku ovládať teplotu v miestnostiach, výmenu vzduchu i jeho vlhkosť, tienenie okien, ba dokonca napustiť vodu do vane. Vývoj však neustále napreduje a každý rok pribúdajú na trh nové a ešte zaujímavejšie riešenia, ktoré uľahčujú celkovú starostlivosť o domácnosť. Automatizácia prenikla už aj do oblasti ovládania strešných okien, ktoré dnes možno naprogramovať a riadiť prostredníctvom smartfónu. Alebo môžete vetranie a tienenie úplne zveriť inteligentným systémom.

bezúdržbové okná

Záverom

Vedci sa doslova predbiehajú v tom, ako človeku ponúknuť technologické riešenia vedúce k bezúdržbovosti domov a domácností tak, aby zjednodušili a uľahčili život ich obyvateľov. Preto je potrebné neustále sledovať trendy a nakupovať čo najmodernejšie zariadenia tak, aby roky vydržali držať tempo s novinkami.

Pri výbere akýchkoľvek materiálov alebo zariadení berte do úvahy aj to, koľko starostlivosti si budú vyžadovať v budúcnosti. Mnohé, aj keď sa dnes javia ako drahšie, v budúcnosti prinesú úsporu času i energie. Čo je však najdôležitejšie? Čas, ktorý vďaka nim ušetríte, môžete venovať svojim koníčkom alebo rodine. Investujte ho do budovania vzťahov a do vytvárania zážitkov, na ktoré budete v budúcnosti spomínať. Tie vám totiž nikdy nikto nevezme.