Bývanie v bungalove má množstvo výhod. Máte svoj vlastný priestor, terasu, privátny kúsok zelene a interiér presne podľa svojich predstáv. Vašu spokojnosť s bývaním ovplyvňuje množstvo faktorov, jedným z tých najdôležitejších je množstvo denného svetla. Ako môžete presvetliť svoj bungalov?
Väčšinu dňa trávime v interiéri, no náš organizmus potrebuje na svoje správne fungovanie denné svetlo. To ovplyvňuje spánkové cykly, náladu, ale aj množstvo energie. Kým prostredie v kancelárii ovplyvniť nedokážete, svoj domov môžete upraviť podľa vlastných potrieb. Až 70 % majiteľov domov považuje dostatok svetla za najdôležitejšie kritérium pri výbere nového domu. Našťastie, existuje množstvo spôsobov, ako si presvetliť aj svoj existujúci bungalov. Kombinácia strešných a fasádnych okien, svetlovodov či svetlíkov privedie slnko priamo do vášho príbytku.
Vedeli ste, že?
Rozoznávame dva druhy svetla. Slnečné svetlo, ktoré pochádza priamo zo slnka, a rozptýlené svetlo. Ide o svetlo, ktoré vzniká aj pri zatiahnutej oblohe. Pri posudzovaní presvetlenia interiéru berieme do úvahy obe.
Aké silné svetlo vyžaruje slnko či nočná obloha?
Jednotku osvetlenia nazývame lux. Vyjadruje množstvo lumenov (jednotiek svetelného toku) dopadajúcich na jeden meter štvorcový. Vďaka týmto jednotkám vieme určiť, či interiér potrebujeme doplniť svietidlami. Žiadna žiarovka však nenahradí prirodzené slnečné svetlo. Priame slnko má hodnotu viac ako 10 000 luxov, zatiahnutá obloha dosahuje približne 3000 luxov. Nočná obloha s mesiacom v splne má približne 0,5 luxov. Na prácu potrebujeme minimálne 300 luxov.
Prirodzené svetlo v bungalove so šikmou strechou
Podľa tvaru a typu strechy si môžete vybrať niektoré z riešení. Okrem obvodových okien je vhodné zvážiť aj strešné okná. Umiestnením okna môžete dokonca strategicky nasmerovať osvetlenie, napríklad na kuchynský kút, alebo opticky rozdeliť miestnosť, napríklad jedálenskú časť od kuchynskej, prípadne kuchyňu od obývačky.
Jednostranne osvetlené miestnosti s hĺbkou viac ako 6 metrov už môžu byť považované za kritické. Dajú sa presvetliť umelým svetlom alebo doplniť oknom. V prípade šikmej strechy a podkrovia možno strešné okno umiestniť vyššie a presvetliť tak väčšiu časť interiéru. Priestor tak bude pôsobiť veľkorysejšie, vzdušnejšie a zlepší sa aj ventilácia či prívod svetla. Starostlivosť o takéto okná si môžete uľahčiť vďaka automatizovaným systémom.
Väzníkový krov alebo svetelná šachta
Pri presvetlení interiéru strešným oknom môžete zvážiť dve alternatívy. Jednou je zapojenie okna do väzníkového krovu alebo vytvorenie svetelnej šachty. Interiéry s otvoreným podhľadom a priznanými masívnymi krovmi majú jedinečnú atmosféru. Samozrejme, milovníci minimalizmu a čistého dizajnu môžu krokvy zakryť sadrokartónom. Ak takéto riešenie nepovažujete za vhodné pre všetky miestnosti, môžete ho ponechať len v obývacej časti a v ostatných miestnostiach vytvoriť vodorovný podhľad s rovnými stropmi.
Druhou alternatívou je svetelná šachta. Pomocou šachty dokážete nasmerovať svetlo a prúd vzduchu na určité miesto v priestore. Vďaka týmto vlastnostiam je dobré situovať ju predovšetkým nad kuchynský kút alebo pracovné miesto v domácej kancelárii či nad písací stôl v detskej izbe.
Vedeli ste, že?
Čím je šachta ďalej od obvodovej steny, tým je hlbšia a prináša do priestoru viac svetla.
Svetlovody
Svetlovody sú ďalším spôsobom, ako dostať svetlo do menej osvetlených častí domu, trebárs do chodby, kúpeľne či šatníka. Svetlovod možno osadiť do plochej strechy, ale aj do strešnej krytiny so sklonom 15 až 60°. Pozostáva z rámu, ktorý je pevne umiestnený na streche, tubusu s nastaviteľnou dĺžkou a difuzéra, ktorý rozptyľuje svetlo v miestnosti. Na jednu chodbu alebo do kúpeľne môžete umiestniť aj niekoľko svetlovodov. Kvôli správnej funkcii svetlovodu v plochej i šikmej streche je nutné dodržať jeho inštaláciu v minimálnej dĺžke jedného metra.
Presvetlenie bungalovu s plochou strechou
Aj napriek tomu, že máte plochú strechu, nemusí svetlo v interiéri nevyhnutne závisieť len od fasádnych okien. Riešením sú svetlíky. Tie môžu byť pevné alebo otvárateľné, vďaka čomu sa postarajú aj o cirkuláciu vzduchu v interiéri. Svetlíky sú zvyčajne chránené vrstvou polykarbonátu alebo akrylátu. Tie okno nielen chránia, ale zároveň môžu ovplyvňovať aj priepustnosť svetla či tepla. Samozrejme, otvárateľné svetlíky, ako aj vnútorné či vonkajšie tienenie možno vybaviť elektrickým ovládaním a zabezpečiť tak ešte vyšší komfort pri ich používaní.
Náš tip
Myšlienka presvetliť interiér nadchne asi každého. No predstava, že o všetky okná sa treba aj starať, mnohým stiahne žalúdok. Našťastie, dnes existuje množstvo šikovných riešení, od samočistiacich okien, cez automatizované otváranie a tienenie. Príkladom inovatívneho systému diaľkovo ovládaných okien, roliet a žalúzií je VELUX INTEGRA®. Na kontrolu a reguláciu vnútornej klímy slúži jednotka VELUX ACTIVE, ktorá meria vlhkosť, teplotu a hladinu oxidu uhličitého v domácnosti, na základe ktorých automaticky otvára alebo zatvára elektricky ovládané strešné okná a rolety.
Vykurovanie a šetrenie energiou
Doplnenie strešných okien si mnoho ľudí spája aj s vyššou energetickou náročnosťou, s únikmi tepla v zime a prehrievaním v lete. Avšak, v skutočnosti môže byť zisk z tepla cez okná v zime väčší ako samotný únik tepla. Navyše, aj vďaka vonkajším tieniacim prvkom sa tento únik dá znížiť.
V bungalove bez strešných okien so spotrebou 7007,89 kWh na vykurovanie sa po dosadení štyroch strešných okien zmení energetická náročnosť na 7112,84 kWh. Naopak, náklady na umelé osvetlenie klesajú až o 30 %. (Údaje vychádzajú z výpočtov pre dom VELA 115, ktoré spracovala FS VUT v Brne v rámci projektu AdMaS UP.)
5 dôvodov, prečo presvetliť svoj bungalov dodatočnými oknami
- Prirodzené svetlo pozitívne vplýva na zdravotný stav organizmu, kvalitu spánku, množstvo energie počas dňa aj náladu.
- Strešné okná zároveň zlepšujú cirkuláciu vzduchu v priestore.
- Ušetríte na nákladoch za umelé osvetlenie.
- Otvorením krovu získa váš domov unikátnu atmosféru a vzdušný charakter.
- Vo svojom vlastnom príbytku sa budete cítiť príjemnejšie.