Jedným z účinných spôsobov ochrany klímy je rekonštrukcia starých domov namiesto výstavby nových. Renovácia existujúcich objektov však môže byť rovnako štýlová. V tomto článku si ukážeme, ako atraktívne sa dá zrekonštruovať typický štvorcový dom zo 70. rokov minulého storočia, ako aj to, čo všetko môže takýto, navonok obyčajný domček, ukrývať. Prijmite pozvanie do rodinného domu rodiny Hučkovcov v Šali.
„Dlho sme rozmýšľali nad rekonštrukciou, podobne ako väčšina majiteľov staršieho domu – opravíme strechu, vymeníme okná, posunieme nejakú priečku a rozšírime dom alebo možno zobytníme podkrovie, aby sme získali viac priestoru. Projekt RenovActive od firmy Velux nás oslovil v pravý čas. Hneď, ako sme uvideli prvý návrh rekonštrukcie domu, sme boli milo prekvapení, aké dobré nápady nám ponúkali architekti a ako moderne by dom mohol vyzerať,“ konštatujú Hučkovci.
Rekonštrukcia s ekologickým rozmerom
Rodinka domček zdedila po starých rodičoch a už dlhšie sa pohrávala s myšlienkou, že ho zrekonštruuje. A keďže chcú žiť v súlade s prírodou, renovácia im bola sympatickejšia než výstavba nového domu, hlavne z dôvodu nižšej uhlíkovej stopy – pri rekonštrukcii totiž veľkú časť stavby (resp. materiálov) dokážu zrecyklovať, a nie je nutné vyvíjať ďalšiu nadbytočnú energiu na výrobu nových, čo vo výsledku logicky znamená menej CO2.
A tak potom, ako porota z množstva prihlásených vybrala na vzorovú rekonštrukciu práve ich domček, sa za sedem mesiacov (plus pár mesiacov prípravy samotného projektu a vybavovania dokumentov na príslušných úradoch) stal zo starého zanedbaného domu moderný a zdravý domov. Starú pálenú strešnú krytinu nahradila moderná plochá škridla, nesúdržnú omietku zateplená fasáda a staré netesniace okná nové – vysokokvalitné sklené výplne.
Ako vyzerá prízemie? Spravme si malú exkurziu
Hneď pri vstupe do vynoveného domčeka sa nachádza srdcovka pána majiteľa, a to tehlová stena vymurovaná z pôvodných tehál, ktoré Hučkovci získali po zbúraní starých priečok, a ktorá je milou spomienkou na starých rodičov – tým dom patril predtým.
Chodba plynule prechádza do kuchyne, no ešte predtým malá odbočka – smer obývačka. V tejto miestnosti vládne kombinácia troch farieb – bielej, šedej a horčicovej, ktorá sa objavuje predovšetkým na doplnkoch. Výrazným prvkom je biely klavír a čierny krb, ktorý príjemne kontrastuje s hladkými čistými stenami.
Prehliadku prízemia uzatvoríme kuchyňou, obľúbeným miestom majiteľov, v ktorej sa cítia veľmi dobre a chcú, aby mali rovnaký pocit aj hostia, ktorí k nim prídu. Práve preto na kuchyňu kládli pri zariaďovaní domu najväčší dôraz. Pôvodná kuchyňa bola oveľa menšia a tmavšia, no vybúraním steny, otvorením krovu a vytvorením veľkého zasklenia získali priestrannú presvetlenú miestnosť s výškou dvoch podlaží a veľkým strešným oknom, trendy kuchynským ostrovčekom a vstupom priamo do záhrady.
Jedinečnú atmosféru tohto priestoru umocňuje otvorená galéria s drevenými trámami. Katarína Hučková spomína, že dom zariaďovali počas prvej vlny koronavírusu, mali to teda s výberom nábytku sťažené: „Najviac nám dala zabrať kuchyňa, na ktorú sme dlho čakali aj kvôli reklamácii zle dodanej skrinky, ale nakoniec všetko dobre dopadlo a kuchyňu si teraz naplno užívame“.
Čo sa ukrýva pod šikminou?
Podkrovné priestory majú nenahraditeľné čaro. Svoje o tom vedia aj samotní Hučkovci – za najväčšiu devízu považujú útulnosť a vynikajúcu klímu (cez leto je tam príjemne aj bez klimatizácie a v zime dostatočne teplo). Nachádzajú sa tu detské izby a spálňa s veľkým interiérovým oknom, cez ktoré detičky radi mávajú rodičom dole do kuchyne a z ktorého je dokonca vidieť rovno do centra mesta.
K podkroviu neodmysliteľne patria strešné okná, vďaka ktorým sa rodinka budí s prvými lúčmi slnka a večer spolu pozoruje hviezdy alebo sladko zaspáva pri jemne klopkajúcich kvapkách dažďa. A k romantickej idylke jedna praktická poznámka panej domu – ľahko sa čistia.
A ako sa hovorí, že okolo domu je vždy veľa roboty, tak to platí aj v tomto prípade. Hučkovci plánujú v najbližšej dobe postaviť prístrešok pre auto, tiež malý záhradný domček na náradie a rozhodne chcú dokončiť terasu. „Hneď na jar nás čakajú záhradné práce, aby sme mali aj v budúcom roku čerstvú zeleninu a ovocie,“ dodáva šťastná rodinka.
Zaujímavosť na záver
Skutočnosť, že Hučkovci vo svojej domácnosti využívajú aj „smart“ prvky, už pocítili na vlastnej koži. Jedného dňa pri odchode z domu zabudli zavrieť najväčšie strešné okno, ktoré je umiestnené nad kuchyňou. A, samozrejme, v priebehu dňa sa strhol obrovský lejak. Rýchlo sa ponáhľali domov, kde ich našťastie nečakala potopa, ale zatvorené okno – vďaka dažďovým senzorom s inteligentnými snímačmi sa totiž zatvorilo automaticky.
TIP
Smart (alebo aj inteligentné) riešenia dnes už nie sú žiadnym luxusom, ale skôr štandardom, ktorý vám ušetrí aj mnoho času, aj mnoho šedivých vlasov. Príkladom inovatívneho systému diaľkovo ovládaných okien, roliet a žalúzií je VELUX INTEGRA®. Na kontrolu a reguláciu vnútornej klímy slúži jednotka VELUX ACTIVE, ktorá meria vlhkosť, teplotu a hladinu oxidu uhličitého v domácnosti, na základe ktorých automaticky otvára alebo zatvára elektricky ovládané strešné okná a rolety. Výsledkom je teda zdravší a komfortnejší domov.
potrebujem rekonštrukciu rámu sttešného okná a po 30tich rokoch
aku ponuku by ste navrhovali?
Dobrý deň, Jozef,
rám strešného okna nie je možné vymeniť. Po toľkých rokoch je na mieste už aj výmena celého okna. Ide o rozumnú investíciu, pretože za 30 rokov sa strešné okná posunuli na úplne inú úroveň a majú neporovnateľne lepšie izolačné vlastnosti a schopnosť šetriť energie v domácnosti. Nové okná s trojsklami prinesú interiéru citeľne lepšiu tepelnú pohodu. Nepôjde od nich chlad a usporia náklady na vykurovanie. S realizáciou výmeny sa obráťte na odborníkov v svojom okolí. Hľadať ich môžete napríklad na stránke: https://www.velux.sk/inspiracia/pred-zakupenim-vyrobku/najst-montaznika. Aj s prvotným prehľadom a výberom vhodných strešných okien Vám dokážu pomôcť webové stránky: https://www.velux.sk/inspiracia/sprievodca-stavbou/vymena-okien, https://www.velux.sk/inspiracia/konfigurator-vymen#/step1/flow. Prajeme Vám dobré rozhodnutie i voľbu konkrétnych nových okien. Tím magazínu Život pod strechou.