V súvislosti s klimatickou krízou sa téma ideálneho chladenia interiérov stala naliehavou výzvou. Rovnako pri pohľade na vývoj cien energií. Aké riešenia ponúka moderné, ekologické, prevádzkovo i ekonomicky efektívne chladenie? Počuli ste už o stropnom chladení?
Otázky životného prostredia nemôžeme ďalej ignorovať. Globálne otepľovanie, poškodzovanie životného prostredia, vyčerpávanie zásob fosílnych palív… Ale i neustály nárast cien. Všetky tieto aspekty vstupujú do úvah stavebníkov, ktorí stoja pred voľbou spôsobu, ktorým si zabezpečia maximálny tepelný komfort svojho domova po celý rok. Ak k domu patrí aj podkrovie, trefný výber je o to naliehavejší. Veď žiť v podkroví znamená bývať naozaj tesne pod strechou. Pozrite sa s nami na to, aké sú trendy efektívneho chladenia a ochrany bývania pred nepríjemnými letnými teplotami.
Zabudnime na klimatizáciu
Klimatizácia bola ešte donedávna jediným spôsobom, ako v horúčavách účinne schladiť vzduch v interiéri a udržať jeho teplotu pod kontrolou. Nesie však so sebou zdravotné riziká, ktoré mnohí ľudia ešte aj v súčasnosti berú ako nutné zlo a daň za tepelný komfort v letných mesiacoch. Nehovoriac o tom, že o ekológii či energetickej úspore tu nemôže byť reči.
Vďaka inováciám v tejto oblasti sa môžeme rozlúčiť s prechladnutím, so stuhnutým krkom či s bolestivým seknutím v krížoch. A keďže budúcnosť patrí energeticky účinným a zároveň ekologicky šetrným zariadeniam a vylepšeniam domácností, vhodnou alternatívou môže byť stropné chladenie. Oplatí sa vedieť, že chladiť ním možno nielen priestory pod rovnými stropmi, ale bez problémov aj obytné podkrovia, ktoré sa v lete môžu prehrievať viac, prípadne rýchlejšie. Ak budujete alebo rekonštruujete obytné podkrovie, oplatí sa o tejto možnosti vedieť a rátať s ňou už vo fáze príprav.
Priateľské k zdraviu i k energiám
Oproti klimatizácii, ktorej princípom je v podstate prievan a neprirodzené fúkanie studeného vzduchu do miestností, stropné chladenie využíva omnoho prirodzenejší a pre ľudský organizmus príjemnejší spôsob – sálanie. Ako to celé funguje? Studený strop ochladzuje vzduch, podlahu, steny aj predmety v miestnosti a tým sa stará o pohodu a teplotný komfort ľudí.
Môžeme si to predstaviť ako podlahové kúrenie, avšak zabudované do plafónu a s opačnou funkciou. V rúrkach cirkuluje studená voda (s teplotou približne 16 stupňov Celzia alebo presnejšie s teplotou v rozmedzí 15 až 19 stupňov Celzia) a všetko je to umne ukryté buď priamo v strope, alebo v podstropovej konštrukcii, teda v sadrokartónových systémových doskách, pod omietkou či dokonca v zaliatych betónových stropných doskách.
Systém stropného chladenia dokáže zabezpečiť príjemný vzduch v oveľa väčšom priestore než klimatizácia a zároveň sa vie postarať o rovnomerný rozptyl studenšieho vzduchu. Ako je to možné? Jednoducho! Tento druh chladenia možno montovať po celej ploche obytného priestoru. Za zmienku stojí aj to, že lepšia tepelná vodivosť vody – v porovnaní s klasickou klimatizáciou – sa stará o efektívnejší a menej nákladný prenos energie. Ak stojíte o maximálne úspornú prevádzku, prepojte stropné chladenie s alternatívnymi zelenými zdrojmi energie, ako sú tepelné čerpadlo a fotovoltické panely.
Vedeli ste?
Využitím systému stropného chladenia nedochádza k nežiaducemu víreniu prachu ani nečistôt v miestnosti, a teda je vhodný práve pre alergikov.
Má svoje obmedzenia
Ak hľadáte prekážky, určite sa nájdu. So stropným chladením a s prípravou naň je nevyhnutné počítať už v projektovom štádiu a treba preto, samozrejme, rátať s vyššou obstarávacou cenou pri novostavbe, ale i rekonštrukcii už existujúceho domu. Navyše sa oplatí vedieť, že ani tento chladiaci systém nie je najvhodnejší do miestností s vyššou vlhkosťou. Lenže ak sa do kúpeľne nehodí stropné chladenie, dvojnásobne nevhodná by tam bola inštalácia klimatizácie. Ak by ste sa s takouto myšlienkou z nejakého dôvodu predsa len pohrávali, odborníci vás upozornia na nežiaduce zrážanie vodných pár.
Stropné chladenie nemá negatívne zdravotné vplyvy na ľudský organizmus. Neohrozuje dokonca ani zdravie najmenších a najzraniteľnejších členov rodiny, ktorými sú bábätká, malé deti či, naopak, starší ľudia citliví na prievan a nárazový chlad. Dôsledkom chladenia izieb cez strop by nemali byť ani prechladnutia dýchacích ciest či nervových dráh vzhľadom na vystavenie sa prúdu ľadového vzduchu.
Náš tip:
Tepelné čerpadlo je momentálne už najobľúbenejší zdroj vykurovania, ktorý navyše disponuje aj alternatívnou funkciou chladenia. Už dnes možno konštatovať, že z pomyselného trónu zosadilo klasické plynové kotly. Atraktivita tepelných čerpadiel stúpa najmä vďaka vysokej účinnosti, nízkym prevádzkovým nákladom a ekologickosti, keďže dostupnú energiu čerpajú buď zo vzduchu, zo zeme, alebo z podzemných vôd. Dokonca ak skombinujete tepelné čerpadlo s fotovoltickým zariadením, dokážete vykurovať a chladiť takmer úplne klimaticky neutrálne.
Nie je to len o chladení
Nie je to len o chladení, ale aj o tom, ako nevpustiť teplo. Plán chladiť moderne a efektívne patrí už do fázy projektovania výstavby či rekonštrukcie rodinného domu. Všetky detaily musia byť zrejmé a vyriešené ešte viac v prípade, ak budú súčasťou strešného plášťa strešné okná, svetlíky či svetlovody. Ani tieto riešenia sa navzájom nevylučujú, no treba s nimi počítať.
Stavebná inžinierka Barbora Hanečáková s blížiacim sa letom ešte raz pripomína základné zásady, ako efektívne zamedziť prehrievaniu interiérov v rodinných domoch: „Spôsobov je viacero. Logika káže, že ak zabránime zbytočnému ohrievaniu vzduchu v priestoroch domácností, nebude nutné nadmerné využívanie chladiacich systémov. Tu môže významne pomôcť stavba z vhodných materiálov, voľba kvalitných okien zabraňujúcich zbytočnému prehrievaniu, kvalitné odizolovanie objektu alebo návrh exteriérového tienenia – či už vo forme roliet, alebo presahu strechy.“
Viac cenných rád vám poskytne odborník
Odborné poradenstvoOdborníčka dodáva: „Využitím exteriérových markíz a roliet dosiahneme zvýšenie izolačnej schopnosti okien. Efektívne je ich automatické riadenie, ktoré žalúzie ovláda na základe vonkajšej teploty vzduchu a polohy slnka.“
Pre samotné obvodové steny rodinných domov sú vhodné materiály s väčšou objemovou hmotnosťou, akými sú pórobetón alebo tehla, a to v kombinácii so zateplením. Tieto materiály majú vyššiu akumulačnú schopnosť, čiže v lete vnútorný vzduch ochladzujú a v zime zase akumulujú teplo, čím klesajú nároky na vykurovanie aj chladenie.
Šetria peňaženku aj prírodu
Úmysel chladiť ekologicky môže navýšiť rozpočet na dom a treba s ním rátať už vo fáze finančných plánov. Ak pokukujete po stropnom chladení a obávate sa jeho ceny, skúste si so svojím projektantom ešte raz podrobne prejsť celý projekt rodinného domu. Vyšpecifikujte miestnosti, v ktorých je naozaj potrebné, aj tie, ktoré sa bez neho zaobídu. Možno nepotrebujete chladiť spálňu otočenú na sever, ale určite sa počas horúcich letných dní nezaobídete bez príjemnej klímy v obývačke, v herni vašich detí a v kuchyni. Aj tým sa dá usporiť.
Využitie akýchkoľvek alternatívnych zdrojov chladenia, kúrenia a výroby energie, teda aj čoraz obľúbenejších tepelných čerpadiel, fotovoltických systémov so solárnymi panelmi, prípadne aj kotlov na biomasu, zvyšuje investičné náklady na vybavenie domácnosti, no z dlhodobého hľadiska šetrí výdavky na prevádzku. Zabúdať netreba ani na žiadaný „zelený efekt“.
Náš tip na záver:
Pomocnú ruku pri rekonštrukciách starších domov podáva projekt Plán obnovy a odolnosti SR. Ak máte v úmysle pridať sa k nadšencom, ktorí chcú aj svoj nový dom v maximálnej miere vybaviť malými zariadeniami na využívanie obnoviteľných zdrojov energie, pozrite si stále aktuálny projekt Zelená domácnostiam III. Zameriava sa na podporu zariadení na energeticky efektívne a nízkouhlíkové hospodárenie.