Na prvý pohľad jednoduchý rodinný dom postavený v čistých líniách, odetý v príjemnej šedo-bielej fasáde. Čo sa však skrýva vo vnútri? Dizajnový interiér, žiarivé farby na doplnkoch a predovšetkým množstvo prirodzeného denného svetla.
Mladá rodinka s malým synčekom zatúžila po vlastnom bývaní, po svojom útulnom domove. Našli veľký pozemok neďaleko Prešova a následne začali spoločne vizualizovať ideu svojho vysnívaného domčeka. Od začiatku presne vedeli, čo chcú – jednoduchosť, čisté línie, kvalitné materiály a veľa okien. Skombinovali teda prvotriedne materiály, ktoré zaručia energetickú bilanciu a dlhú životnosť, s kvalitnými oknami, ktoré majú výnimočné tepelnoizolačné vlastnosti.
Nech sa páči, vstúpte. Miestnosťou, ktorú ako prvú zbadá každá návšteva, je chodba – tento priestor charakterizujú čisté biele steny v harmonickom kontraste s tmavošedou podlahou. A hoci dispozícia domu sem neumožnila umiestniť fasádne ani strešné okná, nezostala chodba tmavou komorou. Šikovným riešením sú svetlovody, ktoré do chodby prepustia svetlo nielen počas slnečného či zamračeného dňa, ale aj v noci, keď vonku svieti mesiac.
Niečo o svetlovodoch
Svetlovody sú schopné preniesť mesačné aj slnečné svetlo do miestností až do vzdialenosti 6 metrov. Preto sú vhodné do menších izieb, kúpeľne či na chodbu, ktoré sa nachádzajú vo vnútri dispozície a nemajú okná. Svetlo, ktoré privedú dovnútra, sa rovná svietivosti 60 W žiarovky. Vďaka nim teda môžete ušetriť ročne približne 400 hodín svietenia žiarovkou. Okrem toho je denné svetlo pre ľudský organizmus oveľa priaznivejšie než to umelé. Ak máte záujem o informačný výpočet ceny svetlovodu, kliknite sem: https://www.velux.sk/vyrobky/svetlovody/konfigurator-svetlovod.
Majitelia domu doplnili dva svetlovody o svietidlá v rovnakom dizajne, vďaka čomu je priestor chodby zladený a najmä dostatočne osvetlený. Navyše, všimnite si starú zrekonštruovanú lavičku umiestnenú pod schodmi. Toto hmotné dedičstvo po babičke je predzvesťou útulnej atmosféry – a práve takéto doplnky robia dom domovom.
Vyzuli sme si topánky a prichádzame do obývačky – stále je prítomný minimalizmus bielej a šedej, no tentokrát už doplnený výraznou červenou sedačkou a koberčekom v teplom zelenom tóne. Takýto teplý odtieň zelenej evokuje mäkkosť a podčiarkuje dobrý pocit z prítomnosti slnečných lúčov. V prípade tohto interiéru však nejde len o ilúziu slnka, prirodzené svetlo sem preniká naozaj, a to vďaka dvom veľkoformátovým oknám, ktoré plynule prepájajú interiér so záhradou. Ak by bolo slnečných lúčov viac, než je príjemné, tienenie zabezpečia externé žalúzie.
Obývačka súvisle prechádza do kuchyne, ktorej gro tvorí masívny kuchynský pult. Táto oáza domácej gazdinej je lemovaná ďalším párom veľkoformátových okien, ktoré opticky priestor otvárajú. Takže ten, kto sa zhostí prípravy nedeľného obeda, bude kuchtiť s nádherným výhľadom.
A čo sa skrýva na poschodí? Stále zostávame verní duchu skromnosti štruktúr a línií i bohatej nádielke svetla. Keďže ide o podkrovné priestory, automatickou voľbou boli strešné okná – do miestnosti totiž privedú dvakrát viac svetla než tie fasádne a až trikrát viac ako vikiere rovnakých rozmerov. V pracovni sú osadené hneď dve, aj keď ide o miestnosť menších rozmerov, no prítomnosť prirodzeného svetla je z hľadiska zdravia a psychickej pohody pri práci veľmi dôležitá. A nielen svetlo, ale i pravidelné vetranie.
Doslova žiarivou bodkou za exkurziou tohto premysleného domčeka v Raslaviciach je kúpeľňa. Strešné okná, ktoré sem majitelia umiestnili, nielenže podčiarkujú svieži nádych žltej farby obloženia, no majú i funkčný význam – zabezpečujú rýchle odvetranie vlhkého vzduchu po horúcej sprche či kúpeli. Ide o bezúdržbové biele okná s polyuretánovou ochrannou vrstvou a dreveným jadrom, keďže práve okná s takýmito parametrami sú vhodné do priestorov, kde sa predpokladá zvýšená vlhkosť vzduchu.
Tento domček je dôkazom toho, že k útulnosti a zdravému vnútornému prostrediu netreba veľa. Stačia kvalitné materiály, cit pre čistý štýl a okná. Veľa okien…