Niekto uprednostňuje novostavbu postavenú presne podľa svojich predstáv a osobných preferencií, niekto rád vdýchne život starému domu. Do druhej skupiny patria aj majitelia domu v českej obci Vilémov, ktorým sa podarilo kúpiť barokovú stavbu, postavenú ešte v 16. storočí.

Objekt bol kedysi súčasťou zámockého areálu a údajne mal slúžiť ako obydlie kočiša. Rekonštrukciu teda viedli v snahe zachovať historický vzhľad a práve z tohto dôvodu použili na fasádu odtieň žltej, doplnený bielymi šambránami – chceli totiž, aby dom korešpondoval zo zovňajškom neďalekého zámku.

Pri vstupe do domu upúta pozornosť dizajnové trojramenné schodisko, lomený oblúk a kachľová pec, v akej kedysi babičky nielen kúrili, ale aj piekli chlebík. Spomenuté interiérové prvky sú krásnym príkladom toho, ako sa v tomto dome snúbi moderné s historickými fragmentmi odkazujúcimi na minulosť. Pôvodnej stavbe veľmi pomohla aj sanácia muriva, z ktorého bolo potrebné odstrániť vlhkosť. Našťastie, vďaka dostatočnej hrúbke obvodových múrov si objekt nevyžadoval dodatočné zateplenie.

Vydajme sa spolu po schodoch do podkrovia, ktoré je určené najmä pre hostí a spoločenské aktivity. Pred nami sa objaví otvorený presvetlený priestor. Výrazným a nosným prvkom celého interiéru je drevo – drevené masívne trámy, podlahy či nábytok, to všetko je produktom šikovných rúk rodinného stolára. Kvalitné drevené prvky a prirodzené svetlo spolu dotvárajú príjemnú prírodnú atmosféru.

Tvar strechy, ako aj pôvodný krov architekt zachoval. Krytinu tvorí klasická pálená bobrovka v charakteristickej červenej farbe. Vďaka strešným oknám, ktoré sú umiestnené do troch svetových strán a ponúkajú výhľad do okolitej krajiny i na nebo, tu priestor dýcha a človek má naozaj pocit, akoby ani nebol pod strechou.

V spoločenskej miestnosti, ktorá tvorí výraznú časť podkrovia, dominujú prirodzené svetlo a jednoduché doplnky. V dispozičnom riešení zároveň cítiť kreativitu aj vynaliezavosť architekta. Strešné okná sú napríklad situované v niekoľkých líniách – nad jedálenským stolom je dvojica okien v dvoch úrovniach a v časti nad zníženou podlahou, takzvaným „bazénom“, je dokonca až sedem okien, čo zaručuje bohatý prísun slnečných lúčov. Výhodou je, že domáci tu môžu večer zaspávať pri pozorovaní hviezdnej oblohy – skrátka, v tomto priestore vám rozhodne nehrozí depresia.

TIP

Ak je to možné, strešné okná umiestnite tak, aby ste cez ne mali výhľad von. Ak ich musíte umiestniť vyššie, odporúčame vám strešné okná na diaľkové ovládanie.

Majitelia domu to mali strategicky premyslené: Na prízemí sa okrem obývačky a kuchyne, ktorá je spoločenským srdcom domu, nachádza ich spálňa a detská izbička, teda tzv. nočná zóna, zatiaľ čo podkrovie je vyhradené spoločenskému priestoru pre návštevu, ako aj hosťovské izby – útulné miestnosti, pri tvorbe ktorých sa takisto nezabudlo na typické drevené prvky, pôvodné trámy a, ako inak, okná.

Zásluhou okien sú izby presvetlené a vetrané, nezabudlo sa však ani na dôslednú ochranu pred žeravou letnou páľavou – hosť sa nemusí v lete báť, že v podkroví bude príliš horúco. Okná majú totiž externé tieniace rolety, ktoré v horúcich letných dňoch zachytia až 95 % teplých slnečných lúčov skôr, než dopadnú na sklo. Takto znížia teplotu v interiéri až o 7 stupňov Celzia.

Tento dom je stelesnením toho, ako to vyzerá, keď sa v jednom priestore stretne veľká súdržná rodina – jeho otvorené, vzdušné a zároveň príjemne hrejivé priestory si doslova žiadajú veľa dobrých ľudí pokope.