Mnohí stavebníci dnes pristupujú k rekonštrukcii nevyužitých podkroví na obytné priestory pod strechou. Okrem samotnej renovácie priestorov pod strechou však treba myslieť aj na presvetlenie podkrovia. A to môže ovplyvniť aj výber strešných okien.

Typy strešných okien

Strešné okná môžeme rozdeľovať podľa viacerých kritérií. Z hľadiska spôsobu otvárania je najpoužívanejším typom kyvné strešné okno. Je to úplne klasické strešné okno, ktoré sa otvára na stredovom kĺbe podobne, ako sa otvárajú aj fasádne kyvné okná. Sofistikovanejší typ otvárania ponúka výklopno-kyvné strešné okno, ktoré vo výklopnom režime umožňuje užívateľom vychutnať si panoramatický výhľad z podkrovia. Celé okno sa totiž „vyklopí“ smerom nahor, takže výhľadu absolútne nič nebráni. Výklopno-kyvné okno predstavuje vyšší užívateľský štandard.

strešné okno, stresne okno, stresne okna

Z hľadiska umiestnenia kľučky/rukoväte sú k dispozícii dva typy okien: so spodným a horným ovládaním. Zvoliť by ste si mali okno s takým umiestnením kľučky, aby sa dalo komfortne otvárať – jednak s ohľadom na výšku jeho osadenia, ako aj výšku toho, kto s ním bude manipulovať. Základné pravidlá hovoria, že:

  • Kyvné okná s horným ovládaním sa hodia na montáž strešného okna v malej výške a pre strechu so sklonom od 15° do 90°. Dokážu zabezpečiť nielen pohodlné ovládanie, ale tiež ideálny výhľad – či už stojíte, alebo sedíte.
  • Kyvné strešné okná s dolným ovládaním už umožňujú aj montáž strešného okna do väčšej výšky, pretože sa ovládajú pomocou spodnej kľučky.
  • Výklopno-kyvné okná sa montujú v menšej výške a sú vhodné pre sklon strechy od 15° do 55°.
Strešné okná umiestnené na ťažko dostupných miestach možno ovládať aj diaľkovo.

Do akej výšky osadiť okná?

Aj na tému výšky osadenia okien je viacero názorov. Niektorí sa prikláňajú k tomu, aby boli strešné okná umiestnené čím vyššie, aby strešné okno ponúkalo viac svetla. Na druhej strane, ľudia nižšej postavy a deti budú cez vyššie situované okná vidieť nanajvýš oblohu. Je preto dobré, aby boli strešné okná v obytných priestoroch osadené do takej výšky, aby obyvatelia podkrovia mohli cez okná vnímať aj okolitý exteriér. Toto riešenie prináša vyšší užívateľský komfort. Samozrejme, je možné robiť aj konfigurácie strešných okien umiestnených nad sebou, pričom horné sa postará o vyššiu svetelnosť, zatiaľ čo spodné slúži pre výhľad do exteriéru.

Vo všeobecnosti platí, že spodná hrana strešného okna by sa kvôli optimálnemu výhľadu v sede mala nachádzať vo výške 90 až 110 cm, čo je výška podobná osadeniu bežných fasádnych okien.

Aby bolo dosť svetla

Z hľadiska presvetlenia priestorov v podkroví platí, že pomer zasklenia strešných okien voči podlahovej ploche by mal byť 1:10. Ak teda podkrovná miestnosť bude mať výmeru 14 m2, zasklená časť okna by mala mať plochu aspoň 1,4 m2. To je, samozrejme, minimum, ktoré je nutné dodržať.

strešné okno, stresne okno, stresne okna

Donedávna bolo tiež rozhodujúce, či je dané strešné okno orientované na juh alebo na sever. Platilo, že na severnej strane by mali byť situované okná v menšej veľkosti i menšom počte, aby sa zabránilo tepelným stratám. Súčasné technológie však umožňujú dopriať si veľké zasklenie a krásny výhľad aj na severnej strane domu. Samozrejme, na sever by sme mali vyberať okná s kvalitnou tepelnou izoláciou.

Náš tip

Nezabudnite, že kvôli správnemu presvetleniu miestnosti netreba brať do úvahy iba rozmery miestnosti, ale tiež potrebu denného svetla v konkrétnych častiach podkrovia, napríklad lepšie presvetlenie pracovnej dosky v kuchyni, ktorá sa nachádza pod šikminou.

Ak si želáte mať veľkoryso presvetlené podkrovie, nebojte sa do strešnej roviny zabudovať ďalšie strešné okná. Buď pôjde o samostatné strešné okná, ktoré budú osvetľovať interiér z viacerých strán, alebo o zostavu strešných okien. Tie môžu byť situované v jednej výške (všetky vedľa seba), ale takisto aj ako dve či tri dvojice nad sebou.

Ak chcete mať zaujímavo riešené presvetlenie a zároveň si uľahčiť inštaláciu, môžete zvoliť aj trojicu strešných okien osadených v jednom ráme, pričom dve sú otvárateľné a jedno (uprostred) je fixné. Ak vám chýba terasa, pouvažujte nad strešným balkónom – jeho vrchná polovica sa otvára ako klasické strešné okno. Pri vyklopení spodnej polovice sa objaví zábradlie a okno sa premení na miniatúrny balkón s výhľadom. Ešte lepšie presvetlenie do podkrovia vnesie i doplnkové zvislé okno, ktoré možno skombinovať s klasickým strešným oknom.

strešné okno, stresne okno, stresne okna

strešné okno, stresne okno, stresne okna

Príbeh zo života: Nemusíte sa zakaždým vzdať výhľadu

Peter a Marta sa rozhodli, že si založia rodinu a budú spolu bývať u Martininých rodičov na hornom Liptove. V rodičovskom dome bolo veľkorysé podkrovie, ktoré plánovali zobytniť. Medzi dilemy, ktoré riešili, patrili aj strešné okná. Marta si ich želala čím väčšie a čím viac, aby mala výhľad na zasnežené Tatry. Peter, ktorý myslel aj na úsporu energie, oponoval tým, že okná orientované na sever by mali byť skôr menšie, pretože väčšie okná smerom na sever budú znamenať väčšie tepelné úniky. Mal, samozrejme, pravdu. Avšak projektant, ktorý im riešil výkresy pre stavebný úrad, podporil Martu v tom, aby sa nevzdali výhľadov na panorámu Tatier, pretože práve tento moment vytváral veľkorysú pridanú hodnotu konkrétneho podkrovného bývania. Petrovi navrhol, aby určite plochu okien nezmenšovali, ale aby siahli po prémiovom nízkoenergetickom trojitom zasklení s nízkym súčiniteľom prestupu tepla sklom Ug = 0,5 W/m2K, ako aj nízkym súčiniteľom prestupu tepla samotným oknom Uw = 1,0 W/m2K. Peter neoľutoval, že sa nechal presvedčiť, aby si otvorili výhľady na prekrásne hory. Sám si panorámu Tatier vychutnáva každý deň.

Aký rám si zvoliť?

Pri výbere okna zaváži aj materiálové vyhotovenie rámu. Strešným oknám kraľuje drevo, používajú sa však aj drevené rámy s poplastovaním. Takýto variant je bezúdržbový, pretože jeho drevené jadro je chránené vodotesnou polyuretánovou vrstvou. Vďaka tomu sa hodí do miestností so zvýšenou vlhkosťou ako sú kuchyne a kúpeľne, ale tiež do moderných interiérov, v ktorých oceníte ich praktickú stránku. Ak sa vám žiada zachovať v podkroví jeho „drevený“ charakter, siahnite po celodrevenom variante – ten je chránený len čírym, vodou riediteľným lakom.

strešné okno, stresne okno, stresne okna

Na vonkajšie oplechovanie sa používa titánzinok, meď a kvôli priaznivej cene stále ešte najčastejšie hliník. Ktorý z týchto materiálov si vybrať? Ideálne je siahnuť po takom oplechovaní, ktoré bude najlepšie korešpondovať s materiálovým vyhotovením strechy a ostatných strešných doplnkov.

Čo všetko vie strešné okno ponúknuť?

Ak chcete mať zdravú klímu v interiéri bez toho, aby ste museli myslieť na potrebu pravidelného vetrania či ochranu pred prehrievaním, zvoľte diaľkovo ovládané strešné okná a tieniace doplnky, ktoré sa dajú napojiť na automatickú riadiacu jednotku. Takáto možnosť je veľkou výhodou pri vyššie situovaných strešných oknách. Čím všetkým by malo byť ešte vybavené kvalitné strešné okno?

  • Integrovanou aretačnou zarážkou – zaisťuje okno v pozícii, v ktorej je otočené o 180 stupňov, a zjednodušuje tak údržbu vonkajšieho skla.
  • Ventilačnou klapkou – vpúšťa dovnútra čerstvý vzduch a funguje aj vtedy, keď je strešné okno zavreté.
  • Bezpečnostným zasklením – zabraňuje pádu skla do interiéru v prípade, že dôjde k rozbitiu strešného okna.
  • Vnútornými doplnkami – plisované rolety dokážu regulovať množstvo denného svetla a zároveň slúžia ako dekorácia. Zatemňujúce rolety poskytujú dokonalé zatemnenie pre spánok kedykoľvek počas dňa a starajú sa o súkromie obyvateľov v interiéri.
  • Vonkajšími doplnkamiexteriérová markíza strešného okna bráni prehrievaniu, no vďaka priehľadnej tkanine zároveň prepúšťa dovnútra svetlo a umožňuje výhľad. Vonkajšia roleta rovnako chráni pred prehrievaním interiéru, zároveň ho však dokáže zatemniť a minimalizuje tiež hluk dopadajúcich dažďových kvapiek.

strešné okno, stresne okno, stresne okna

Čo je dobré si zapamätať

  • Nikde nie je napísané, že na celé podkrovie si máte umiestniť rovnako veľké okná s rovnakými tepelnoizolačnými parametrami.
  • Na južne orientované časti strechy už od začiatku počítajte s kvalitným exteriérovým zatienením.
  • Nepodceňujte ani možnosti interiérového tienenia. Na trhu je množstvo dekoratívnych roletiek a žalúzií, ktoré dokážu nielen regulovať osvetlenie, ale aj vkusne dotvoriť interiér.
  • Vyberajte a umiestňujte strešné okná tak, aby bol v podkroví dostatok čerstvého vzduchu, svetla a aby ste mali aj dostatočný výhľad do exteriéru.