Strešné okno patrí ku kľúčovým prvkom obytného podkrovia. Prináša doň svetlo, v zime aj teplo, umožňuje výhľad do exteriéru, a teda aj kontakt s okolitým svetom. Jednoducho, prináša doň život. Očakávame od neho, že nebude zatekať, že cez neho nebude fučať, že nám nebude spôsobovať tepelné straty… Aké atribúty si všímať na strešnom okne? 

Dnešné moderné strešné okná dokážu bez problémov odolávať dažďu, vetru, snehu aj slnku. A zabezpečia aj príjemnú vnútornú klímu. Samozrejme, niektoré viac, iné menej. To však nie je iba otázka kvality vyhotovenia, ale aj celkovej výbavy.  

Tradícia verzus najnovšie poznatky 

Povedzme si rovno, že v našej krajine v minulosti strešným oknám ruže nekvitli. Pôvodná ľudová architektúra strešné okno nevyužívala najmä z dôvodu, že podstrešné bývanie bolo vyslovene okrajovou záležitosťou. A pokiaľ aj existovalo, využívali sa buď vikiere, alebo fasádne zvislé okienka v štítových stenách. Sporadicky sa strešné okná objavovali na vidieckych a rekreačných objektoch, ale svojím charakterom to boli skôr drobné svetlíky 

Keď sa niekto rozhodol, že chce strešné okno, nebolo voľne dostupné. Musel teda osloviť nejakého domáceho majstra. Majster mal síce stolársku dielňu, v ktorej v malom príležitostne vyrábal aj klasické drevené okná, avšak so strešnými oknami spravidla skúsenosť nemal. Tomu zodpovedali aj výsledky: okno umiestnené v strešnej rovine poväčšine predstavovalo problém.  

Až keď na náš trh prišli renomovaní výrobcovia s dlhoročnou tradíciou, nastal obrat. Tak, ako všetko okolo nás, aj priemyselne vyrábané strešné okná prešli svojím vývojom a v súčasnosti svojmu používateľovi poskytujú neoceniteľné služby. Sú vyzbrojené termoizolačným zasklením a množstvom funkcií, ktoré nám spríjemňujú život v podkroví. 

Nevyhnutný štandard 

Dnes už nestačí, že cez strešné okno nezateká a že neprepúšťa chlad. Od strešného okna očakávame, že nám do podkrovia prinesie dostatok svetla, poskytne nám dostatočnú tepelnú pohodu, a to nielen v zime, ale aj v lete, a že nám do podkrovia prinesie čerstvý vzduch. Toto dnes musí poskytnúť každé kvalitné strešné okno už v rámci svojho štandardu. Strešné okno musí mať kvalitné lemovanie, prevetrávacie prvky (spojené s filtrami) a takisto kvalitné tesnenie nielen proti vode, ale aj proti prachu a hluku. 

strešné okno, stresne okno, stresne okna

Hľadáte niečo navyše? 

Sú klienti, ktorí od produktov, vrátane strešného okna, očakávajú ešte niečo navyše. Napríklad, aby vo zvýšenej miere pomáhalo šetriť energie. V takom prípade je jednoznačnou voľbou strešné okno s izolačným trojsklom, ktoré nielenže zvyšuje tepelný odpor, ale aj odolnosť voči prenikaniu hluku z exteriéru. Kvalitné zasklenie strešných okien a ich zateplené lemovanie výraznou mierou rozhodujú o ich energetickej bilancii.  

Nadštandardne vybavené strešné okno však môže svojmu užívateľovi ponúknuť aj iné, veľmi príjemné výhody, akými sú napríklad možnosť elektrického pohonu a diaľkové ovládanie. Výhodou prémiových modelov strešných okien je aj pridaná samočistiaca vrstva, ktorá minimalizuje potrebu umývania vonkajšieho skla, a špeciálna vrstva proti roseniu. 

Náš tip 

Strešné okná so zdokonaleným trojsklom na lepšiu tepelnú i na hlukovú izoláciu už nie sú len luxusnou komoditou, ale stávajú sa súčasťou štandardnej a cenovo dostupnej ponuky. Príkladom je rad VELUX Štandard Plus. 

Odolné okná bez údržby 

Jednou z kľúčových vlastností, ktoré dnes ľudia od výrobkov očakávajú, je ich bezúdržbovosť. Tento pojem si môžeme vysvetľovať rôzne. V prípade strešných okien je veľkým pokrokom bezúdržbové celodrevené vyhotovenie rámu okna, ktoré niektorí výrobcovia ponúkajú ako nadštandard, avšak niektorí už v základnej výbave. Je ideálne do miestností so zvýšenou vlhkosťou, ako sú kúpeľne a kuchyne. Samozrejmosťou strešných okien by malo byť aj tvrdené vonkajšie sklo a špeciálna ochrana proti prievanu. 

strešné okno, stresne okno, stresne okna

Prvky, ktoré robia okno lepším a spoľahlivejším: 

 • Kvalitné zasklenie – prináša nielen úspory tepla, ale aj odolnosť voči hluku a mechanickému poškodeniu. Dnes je štandardom strešných okien trojsklo. 
 • Zateplené lemovanie – zabezpečuje účinnú izoláciu okolo okna, znižuje nebezpečenstvo vzniku tepelných mostov a šetrí energiu.  
 • Kovanie – zabezpečuje bezproblémové ovládanie okna – umožňuje ho otvárať (a zatvárať) v zmysle jeho konštrukcie. Zároveň zaisťuje stabilitu po celú dobu životnosti okna. 
 • Ventilačná klapka – umožňuje vetranie miestnosti napriek tomu, že okno je zatvorené. Jej súčasťou je aj filter proti prachu a hmyzu. Stačí len zatiahnuť horné ovládanie a čerstvý vzduch vpustíte dovnútra. Pozor, mikrovetranie by ste nemali používať v zimných mesiacoch, aby ste si zbytočne nespôsobovali tepelné úniky. 
 • Integrovaná aretačná zarážka – pomáha okno zaistiť v pozícii, v ktorej je otočené o 180 stupňov. Nemusíte ho teda pridržiavať rukami, takže vám zjednoduší napríklad umývanie vonkajšieho skla. 
 • Bezúdržbové vyhotovenie rámu – znižuje potrebu údržby rámu takmer na nulu.

Čo ešte potrebuje každé dobré okno? 

Okno prináša do interiéru život. Pri rozhodovaní o tom, aké okno a v akej výbave si vyberiete, by ste však nemali zabúdať na to, že strešné okno – najmä, ak je orientované na svetovú stranu s priamym slnečným žiarením – bude nevyhnutne potrebovať aj niektorý z tieniacich, resp. zatemňovacích prvkov 

Ak chcete kvalitne odfiltrovať nežiaduce účinky slnka v letnom období, musíte na strešné okno inštalovať exteriérovú roletu alebo vonkajšiu markízu. V zime vám strešné okno určite prinesie viac tepelných ziskov ako tepelných strát, a preto sa nemusíte obávať veľkého zasklenia či voľby viacerých strešných okien. V lete však musíte počítať s exteriérovým tienením, inak by ste sa dostali do situácie, že podkrovie sa bude nepríjemne prehrievať. Než sa teda definitívne rozhodnete pre verziu svojho strešného okna, pozrite sa mu poriadne na zúbky.

strešné okno, stresne okno, stresne okna

Čo je dobré si zapamätať 

 • Pokiaľ si nie ste istí, či sa budete môcť dostatočne starať o svoje okno, alebo hľadáte odolnejšiu povrchovú úpravu do vlhkejších priestorov, siahnite po bezúdržbovom variante. 
 • Na zasklení sa neoplatí šetriť. Do obytných priestorov patrí jednoznačne trojsklo. 
 • Strešné okná umiestnené na slnečné strany si vyžadujú spoľahlivé exteriérové tienenie. 
 • Ak je dom situovaný v peknej krajine, zvoľte radšej kyvno-výklopné okno, ktoré umožňuje vychutnať si panoramatický výhľad. 
 • Ak doprajete oknám svojho auta elektrický pohon, doprajte ho aj vášmu domu. Elektrické strešné okná môžete ovládať jednoduchým stlačením tlačidla alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie. Elektrinu možno do okna „dostať“ aj dodatočne a bez náročnej kabeláže. Napájanie môže totiž zaistiť aj fotovoltický panel integrovaný do rámu okna. Elektrický pohon však najlepšie zúročíte, keď prejdete na inteligentné ovládanie domácnosti. V takom prípade budú namiesto vás o vhodnom čase a dĺžke vetrania rozhodovať integrované inteligentné senzory.