Zatiaľ, čo vnútorné rolety a žalúzie sú skôr o estetickom doladení interiéru a až sekundárne vystupuje do popredia ich funkcia, v prípade exteriérových zatemňovacích a tieniacich prvkov je to naopak. Ak totiž chceme skutočne eliminovať nežiaduce dôsledky prenikania slnečného žiarenia do podkrovia, musíme na strešné okná zvoliť exteriérovú markízu, resp. exteriérovú roletu. Pre ktorú sa však rozhodnúť?

Hlavné rysy vonkajšej markízy

Najdominantnejšou vlastnosťou vonkajšej markízy strešného okna ja redukcia prieniku slnečného žiarenia do interiéru podstrešia, a to pri zachovaní priehľadu smerom von. Pozostáva totiž zo špeciálnej sieťovanej tkaniny, ktorá spája tri funkcie v jednom – umožňuje výhľad, chráni vnútorné priestory pred prehrievaním a zároveň prepúšťa do podkrovného interiéru svetlo. Jednoznačne sa odporúča na strešné okná orientované na juh a západ, avšak aj na východ. Keďže je cez markízu vidno, čiže nezabraňuje výhľadu smerom von, je vhodná do priestorov, v ktorých sa zdržiavame počas dňa, ako detské izby, pracovne či obývačky. Markízu možno (v porovnaní s roletou) ovládať manuálne. 

Vedeli ste, že?

Vonkajšia markíza účinne zníži teplotu v interiéri aj napriek tomu, že je priesvitná.

vonkajšia markíza na okno, vonkajšia roleta na okno

Hlavné rysy vonkajšej rolety 

Dôležitou vlastnosťou a pridanou hodnotou vonkajšej rolety je, že dokáže úplne zatemniť strešné okno. Keďže je predsadená pred okno z exteriéru, dokáže v lete nielen účinne pôsobiť proti prehrievaniu interiéru, ale v zimných mesiacoch pôsobí aj ako podporná tepelná izolácia. Vonkajšia strešná roleta eliminuje aj prienik hluku z ulice alebo pri daždi. Vďaka svojim vlastnostiam je teda predurčená napríklad do podkrovných spální, ktoré sú vystavené nadmernému slnečnému žiareniu i hluku. 

Vedeli ste, že?

Vonkajšia roleta zabráni v zime únikom tepla z interiéru až o 17 percent. V lete zase dokáže znížiť vnútornú teplotu v miestnostiach až o 7 °C.

vonkajšia markíza na okno, vonkajšia roleta na okno

Čo majú vonkajšie markízy a rolety spoločné? 

Keďže v oboch prípadoch ide o predsadené prvky, dokážu výborne eliminovať prehrievanie podkrovia. Oboje môžu byť ovládané na elektrický pohon, či už zo siete, alebo prostredníctvom solárnych zariadení. Použiť sa dajú na všetky strešné okná, avšak mimoriadne vhodné sú na strechy s veľkou expozíciou voči slnečnému žiareniu. Pomáhajú vytvárať príjemnú klímu, atmosféru a pocit súkromia v podkroví 

Pokrokovejšie verzie vonkajších roliet a markíz s inteligentným riadením dokážu reagovať aj na intenzitu slnečného žiarenia, či už formou zatienenia, alebo úplného zatemnenia, a automaticky prispôsobovať ich nastavenie podmienkam počasia aj počas našej neprítomnosti. Toto dokáže napríklad jednotka VELUX ACTIVE s elektricky ovládanými strešnými oknami, roletami a vonkajšími roletami VELUX INTEGRA®. 

V čom sa tieto dva tieniace prvky odlišujú? 

Ten najzásadnejší rozdiel je v tom, že plne zatiahnutá roleta je absolútne nepriehľadná a vytvára tmu, zatiaľ čo zatiahnutá markíza interiér „iba“ zatieňuje a je cez ňu možný priehľad do exteriéru. Markíza je teda vhodná najmä do miestností, kde sa zdržiavame (pracujeme) aj počas dňa. Vonkajšie markízy sa tiež perfektne uplatnia v miestnostiach, ktoré majú okná orientované do viacerých svetových strán. Umožňujú teda zatieniť len tie okná, do ktorých sa aktuálne opiera slnko, zároveň sa však postarajú o prívod svetla. Naopak, do podkrovných spální, v ktorých sa počas dňa nezdržiavame, bude vhodnejšia roleta, ktorá nielen dokonale ochráni interiér podkrovia pred prehrievaním, ale výborne poslúži aj pri odfiltrovaní hluku, ak sú spálne orientované napríklad do rušnej ulice.  

Víťaza v tomto pomyselnom súboji“ teda niet. Každý z týchto okenných prvkov má viacero užitočných vlastností, ktoré využijete podľa konkrétnych potrieb v danom priestore. 

vonkajšia markíza na okno, vonkajšia roleta na okno

Čo je dobré si zapamätať 

  • Pokiaľ máme strešné okná orientované na strany vystavené intenzívnemu slnečnému žiareniu a chceme zabrániť prehrievaniu podkrovia, určite sa musíme rozhodnúť pre exteriérové tieniace, resp. zatemňovacie prvky. 
  • Manuálne ovládanie pre markízy je stále obľúbené a používané, avšak v súčasnosti sa (a to v prípade oboch typov tienenia) pomaly stáva štandardom elektrický pohontreba naň pamätať už v projektovej príprave elektrických vedení, ale nie je to nutné, ak použijete solárny pohon. 
  • Vonkajšia roleta chráni strešné okno aj pred akýmkoľvek mechanickým poškodením zexteriéru. 
  • Vonkajšiu roletu, resp. markízu by sme nemali považovať za niečo nadštandardné, ale, naopak, úplne samozrejmé, pretože chránia interiér pred prehrievaním a znižujú nároky na prípadné dodatočné chladenie. 
  • Vhodným spojením oboch riešení môže byť ľahká vonkajšia roleta na solárny pohon