Tým, ktorí sa orientujú v oblasti architektúry či v trendoch o bývaní, pojem „loft“ rozhodne predstavovať netreba. Ide o veľmi originálny spôsob bývania, ktorý si stále zachováva svojich priaznivcov.
Slovo „loft“ pochádza z angličtiny a v doslovnom preklade znamená podkrovie. Vo svete architektúry však zvyčajne pomenúva zrekonštruované byty v opustených priemyselných alebo skladových priestoroch (tzv. brownfieldoch), s vysokými stropmi, zväčša neomietnutými tehlovými múrmi, ktorých charakteristickým znakom je otvorenosť.
Štýlové loftové bývanie však môže pokojne vzniknúť aj pod starým krovom, ktorému vdýchnete nový život. Pripravili sme pre vás pár inšpiratívnych realizácií zo susedného Poľska a Česka, ktoré sofistikovane využili dispozičné možnosti pod strechou. Ukážeme vám, že aj v našich končinách si zo starých domov môžete vykúzliť okúzľujúci moderný loft.
Loft plný svetla
Interiér tohto loftu, ktorý navrhla kancelária Superpozycja Architekci v Poľsku, možno popísať jedným slovom – čistota. Môže za to biela farba, do ktorej je „odetý“ celý byt – biele hladké steny, biely tehlový obklad, snehobiela kuchynská linka a ďalšie interiérové doplnky v rovnakom monochrómnom odtieni. Aby však tento loft nepôsobil neútulne, architekti v interiéri ponechali masívne drevené trámy, ktoré do sterilného prostredia vniesli závan hrejivosti, mäkkosti a tepla. Vďaka veľkým strešným oknám, ktoré sú pre podkrovné lofty typické, dostáva obytný open-space zároveň množstvo denného svetla, a stáva sa tak skvelým miestom pre regeneráciu tela i mysle.
Loft v džentlmenskom štýle
Tento mezonetový loft v Brne, ktorý sa zaradil medzi nominované realizácie v súťaži Interiér roku 2020, je krásnym príkladom toho, ako sa dajú štýlovo zladiť obľúbené pánske prvky – tmavé odtiene, dominantný kožený gauč či filmové plagáty. A tiež, ako naplno využiť vysoké stropy podkrovného bytu a dodať bývaniu elegantnú vzdušnosť. Na hornom podlaží túto atmosféru podčiarkujú strešné okná. Kombinácia tehlových stien a múrov s imitáciou betónu, čierneho schodiska, chesterfield pohovky v štýle anglického džentlmena, nábytok v živých farbách a industriálne doplnky vytvorili dokonalý pánsky „urban“ interiér, pod ktorý sa podpísala šikovná architektka Nikola Pástorová z ateliéru Archami.
Nestarnúca „black–and–white“ kombinácia
Pri nápaditých realizáciách, ktoré predstavuje súťaž Interiér roku, zostaneme aj v nasledujúcom byte. Majitelia tohto staromestského pražského loftu siahli po elegantnej kombinácii bielej a čiernej. Autorka realizácie, dizajnérka Ivanka Kowalski, zakomponovala k bielym hladkým stenám čierne masívne trámy, jednoduché čierne nástenné police, čierne konferenčné stolíky, dizajnové kreslo a ďalšie hravé doplnky. Aby však v interiéri nebol pretlak temných tónov, priestrannú sedaciu súpravu nezvolila v čiernej farbe, ale v jemnom odtieni šedej. Prízemie loftu tak predstavuje veľkorysý spoločenský priestor, ktorý je vertikálne rozšírený a otvorený, a zároveň plynule naznačuje prechod do druhej „vrstvy“ – poschodia, ktoré disponuje nielen nočnou zónou, kúpeľňou, ale aj pracovným kútikom, ktorý má vďaka šachovnicovo umiestneným strešným oknám dostatok denného svetla.
Tak čo? Aj vy ste dostali chuť premeniť vlastné podkrovie na moderný loft presne podľa vášho gusta?