Bývanie v podkroví je určite snom mnohých ľudí. A zatiaľ, čo pre jedných zostane len pri snívaní, pre iných sa stáva skutočnosťou. Bývanie v podkroví dnes nie je až také nedosiahnuteľné. Môžeme si ho bežne prenajať, kúpiť alebo získať prestavbou. A takisto si ho môžeme postaviť v rámci novostavby.

Prenájom a podnájom

Prenajať si bývanie v podkroví dnes nie je žiadny problém. Stačí „pogoogliť“ a nájdeme množstvo ponúk. Ak sa pri prenájme obytného podkrovia (na rozdiel od kúpy či prestavby) dopustíme nejakých omylov, nie je to až také zlé. Keď nám totiž daný priestor nevyhovuje, môžeme ho zrušiť a hľadať si iné podkrovie. Samozrejme, rôzne skryté úskalia môžu vyplávať na povrch až po čase. Tým najskrytejším je v prípade podkrovia prehrievanie. Môže k nemu dôjsť z viacerých príčin, avšak tými najčastejšími sú podcenená (resp. nezvládnutá) izolácia strešného plášťa alebo nedotiahnuté exteriérové zatienenie (resp. zatemnenie) strešných okien. Prípadne oboje naraz.

TIP

Jednotka VELUX ACTIVE s elektricky ovládanými strešnými oknami, roletami a vonkajšími roletami VELUX INTEGRA® dokáže reagovať na intenzitu slnečného žiarenia – či už formou zatienenia, alebo úplného zatemnenia – a automaticky prispôsobovať ich nastavenie podmienkam počasia. A to aj vtedy, keď nie ste doma.

podkrovie

Kúpa a predaj

Ak sa nám naskytne kúpa vysnívaného obytného podkrovia, ideálom by bolo, ak by sme si už predtým podkrovné bývanie niekde vyskúšali, napríklad ako podnájomníci. To by sme už vedeli, na čo všetko sa pozerať, na čo všetko si dávať pozor a čo môžeme očakávať. Skúsme si rady pýtať medzi známymi a priateľmi, a zároveň si zohnať skúseného odborníka z oblasti stavebníctva.

Ak nás totiž bude predávajúci presviedčať, že jedným z plusov predávaného podkrovného bytu je klimatizácia, môže to signalizovať, že podkrovie sa vo zvýšenej miere prehrieva, a teda všetko nemusí byť v poriadku. Nie je však dôvod, aby sa stavebne zvládnuté obytné podkrovie extrémne prehrievalo. Okrem niekoľkých mimoriadne tropických dní by mu mala vystačiť buď prirodzená, alebo riadená výmena vzduchu. Druhým extrémom môže byť, že staviteľ neinštaloval dostatok strešných okien v obave, že podkrovie by sa mohlo prehrievať.

TIP

V prípade denných priestorov by mal na každých 10 m2 podlahovej plochy pripadať minimálne 1 m2 zasklenia strešného okna. Ak má teda obytné podkrovie cca 60 m2, plocha zasklenia by mala byť minimálne 6 m2.

Ešte nás môže zaskočiť opak prehrievania – nedostatočne dimenzované kúrenie, ktoré opäť môže súvisieť s nezvládnutým zateplením strešného plášťa. Pokiaľ nám prizvaný odborník potvrdí, že objekt má zvládnuté zateplenie aj zatienenie, môžeme sa začať kochať výhľadmi a tešiť sa na netradične riešenú dispozíciu, ktorá sa bude vymykať z bežnej uniformity.

podkrovie

Prestavba a výstavba

Obytné podkrovie môžeme získať aj vlastnými silami: zobytnením povaly existujúceho rodinného (ale aj bytového) domu, alebo výstavbou nového rodinného domu s obytným podkrovím. Pri prestavbe budeme možno trochu „obmedzovaní“ konštrukciou krovu, pri ktorej sa vopred nepočítalo, že v podstreší sa bude vytvárať nový bytový priestor. Ide najmä o tzv. stolicové krovy, ktoré realizátorov obytného podkrovia prinútia pohrať sa trochu aj s výškami podlahy, pričom sem-tam možno pribudne aj nejaký schodík. Kto však skutočne hľadá netradičné riešenia, pre toho ani stolicový krov nebude žiadnou prekážkou, skôr naopak – bude výzvou pre kreatívne riešenia.

V prípade novostavby nás asi žiadne prekvapenia čakať nebudú. Už v predprojektovej príprave sa vieme s architektom rozprávať o tom, čo od podkrovia očakávame. Či iba vytvoríme tzv. nočnú zónu domu, alebo pekný „open space“ pre naše ratolesti, ktoré tak získajú kreatívny multifunkčný priestor na hry, ale aj učenie a, pravdaže, aj spánok. Ale aby sme nezabudli ani na naše sny o romantickom podkrovnom bývaní: netradičné šikminy podstrešia sú vhodné aj pre spálne rodičov, pričom strešné okná môžu poskytnúť skutočne pekné výhľady do blízkeho či vzdialeného okolia.

Skúsenosti odborníka:

Riešenie bývania je dnes spravidla spojené s hypotekárnym úverom. Ako pristupujú banky k poskytovaniu úverov pri riešení podkrovného bývania?

Mário Polóny, finančný poradca, spoločnosť Fispro: Pokiaľ sme s klientmi riešili otázky hypotekárneho úveru na podkrovné bývanie, tu banky pristupujú úplne štandardne ako pri každom inom bývaní. Banku zaujíma v prvom rade bonita klienta, a teda či má predpoklady na splácanie hypotéky. A čo sa týka samotnej nehnuteľnosti, v prípade kúpy banku apriori zaujíma znalecký posudok a kúpna cena.

Pristupuje banka inak ku klasickému podkroviu, než napríklad k mezonetu?

M. Polóny: Riešil som mezonet a banka k nemu pristupovala tak, ako k akémukoľvek inému priestoru, čiže úplne štandardne. Išlo o zaujímavú rekonštrukciu s dobudovaním a využitím podkrovia nad existujúcim bytom. Ale, ako vravím, prístup banky bol úplne štandardný a ani nemám vedomosť, že by sa niektorý z kolegov stretol s iným prístupom.

5 najčastejších mýtov o podkrovnom bývaní:

  • Prekonávanie schodov je zdrojom budúcich problémov.
    Opak je pravdou: Denné opakované prekonávanie schodov nás bude udržiavať v kondícii, pretože ide svojím spôsobom o užitočné telesné cvičenie (tréning).
  • Podkrovie sa počas horúcich letných dní bez klimatizácie nezaobíde.
    Skutočnosť je taká, že dobre zaizolovaný obytný podkrovný priestor so správne zatienenými oknami a s prístupom vzduchu môže mať maximálne o 2 až 4 °C vyššiu teplotu než priestor pod podkrovím. Takže ak sa zaobídeme bez klimatizácie na prízemí, pokojne sa bez nej zaobídeme aj v podkroví.
  • V podkroví je v lete horúco a v zime chladno. Nedá sa vykúriť.
    Tieto mýty súvisia s tzv. manzardkami, ktoré sa masovo stavali u nás v 50. a 60. rokoch minulého storočia. Zatiaľ, čo múry domu boli hrubé spravidla 50 cm, steny manzardky boli zvyčajne hrubé do 20 cm, navyše nemali izolovaný ani strop. Takže skutočne boli v zime aj v lete prakticky neobývateľné. V zmysle súčasných štandardov sú dnes podkrovia izolované spravidla 40 centimetrami minerálnej vlny – a ak sú v nich osadené kvalitné moderné strešné okná, ich odolnosť voči teplu aj chladu je neporovnateľná.
  • Strešným oknám je lepšie sa vyhnúť, prípadne ich zredukovať na nutné minimum, pretože v lete spôsobujú prehrievanie a v zime úniky tepla.
    Faktom je, že pokiaľ na strešné okno osadíme exteriérovú markízu, resp. roletu, prehrievanie nehrozí. Naopak, v zime strešné okno dokáže priniesť viac tepelných ziskov, než je hodnota jeho tepelných strát.
  • Podkrovné priestory so šikminami sa komplikovane zariaďujú.
    Aj to je iba mýtus. Stačí sa len trochu pohrať s priestorom. Pod šikminy treba dať postele, vyšší nábytok a skrine (hoc aj šatníkové) môžu ísť k stenám s plnou výškou.