Strešné okná zvyčajne nie sú tým, na čo sa pri budovaní nového domu tešíte absolútne a najviac zo všetkého. Sú racionálnou voľbou pri riešení dostatočného prísunu svetla a čerstvého vzduchu do inak tmavých zákutí bývania pod šikmou strechou. Ich možnosti štartujú tam, kde štandardné okná obvykle končia. Využite ich potenciál. Očarí vás, čo všetko dokážu.
To, ako málo svetla vpúšťame do svojich domovov, si najzreteľnejšie uvedomujeme pri striedaní ročných období. Žiaľ, zimám chýba žiarivý sneh, ktorý vie odrážať svetlo do hĺbky interiérov. Jar trvá ledva pár dní a jeseň sa mení na šnúru ponurej sivosti. Dostatok svetla majú mnohé byty a domy v podstate iba v lete. Prirodzené svetlo obytný priestor oživuje a spolu s čerstvým vzduchom pozitívne vplýva na fyzickú a psychickú pohodu človeka. Premýšľate, ako by ste dostali čo najviac svetla do bývania v podkroví? Poradíme vám.
Prvým, zásadným a najdôležitejším krokom pri plánovaní presvetlenia bývania, ktorého súčasťou sú priestory pod zošikmenými strechami, je zameranie sa na ponuku strešných okien. Odhoďte predsudky generácií našich rodičov aj všetky okrídlené „pravdy“, že cez ne bude v zime ťahať chlad, že o pár rokov začnú aj tak zatekať a vynútia si výmenu… Oslovte odborníka, architekta alebo projektanta, ktorý vás prevedie procesom plánovania na mieru i vhodného výberu. Pomôže vám dodržať normatívne a technologické zásady návrhu a zabezpečí správnu funkčnosť konkrétnej konštrukcie i strechy ako celku aj s ohľadom na úspornú prevádzku domácnosti. A navyše zohľadní vaše jedinečné pocity a požiadavky i atmosféru miesta, na ktorom staviate či prerábate dom.
Návrh okien nie je len o svetle
Okrem svetla a možnosti vetrania je dôležitý vizuálny kontakt s okolím. „Najefektívnejšie prepojenie interiéru s exteriérom dosiahnete vhodne zvolenou výškou osadenia okna. Výška parapetu, teda spodnej časti okenného otvoru, by sa mala pohybovať v rozmedzí 80 až 100 centimetrov, pričom výška nadpražia, teda horná hranica umiestnenia okna pod prekladom okenného otvoru, by nemala presahovať 220 centimetrov od podlahy,“ vysvetľuje stavebná inžinierka Kristína Maňáková, ktorá sa zaoberá optimalizáciou návrhov strešných okien.
Pri strešných oknách je dôležitý aj vhodne zvolený spôsob osadenia do stien, teda ich tvar na mieste dotyku s oknom. „Najvýhodnejším riešením je ponechať stenu v dolnej časti, pod oknom, zvislú a v oblasti nadpražia strešného okna, teda v hornej časti, zasa vodorovnú,“ spresňuje odborníčka s tým, že takéto riešenie pomáha ideálnemu prúdeniu svetla do hĺbky interiéru a jeho rozptylu do priestorov, v ktorých sa členovia domácnosti reálne pohybujú. Najviac slnečných a svetelných lúčov takto neprúdi pod strechu podkrovia, ale tam, kde sú potrebné.
„V zásade platí, že nižšie osadené okná poskytnú atraktívny výhľad na okolie sediacemu človeku, preto sú vhodným riešením práve pre obývačky, jedálne či detské izby. Naopak, okná s vyššie položeným parapetom poskytujú výhľad ľuďom v stoji.“ Hodia sa do priestorov kuchýň, pracovní, ateliérov alebo aj niektorých komunikačných úsekov domu. Vhodné a veľmi atraktívne dokážu byť v centrálnych denných priestoroch domu zostavy okien v dvoch radoch nad sebou.
Vedeli ste?
Strešné okno oproti tomu na fasáde dokáže vpustiť približne dvakrát viac denného svetla. V porovnaní so strešnými vikiermi môžeme hovoriť až o trojnásobku denného svetla. Väčšie okno však neznamená automaticky viac svetla. Platí, že niekoľko menších strešných okien rôzne umiestnených v rámci strešnej roviny poskytne miestnosti lepší prílev svetla ako jedno veľké. Komplikované vnútorné priestory alebo i schodiská môžu na nepoznanie zmeniť aj svetelné šachty, chodby alebo zákutia vhodné akurát na umiestnenie šatníka alebo kúpeľne zasa svetlovody.
S ohľadom na svetové strany
Je dobré mať na pamäti, že aj umiestnenie okien s ohľadom na svetové strany má zásadný podiel na množstve svetla vpúšťaného do domu. „Juh a západ prirodzene poskytnú interiéru omnoho viac slnečných lúčov ako východ a sever. Výhodou je taktiež príjem pasívnych solárnych ziskov, no netreba zabúdať na prehrievanie v letných mesiacoch. Tu je nevyhnutné pamätať na zatemňovacie prvky a kvalitné tienenie obzvlášť z exteriéru,“ dodáva projektantka.
Ak patríte medzi tzv. škovránkov, teda ľudí, ktorí vstávajú s ranným brieždením, pohľad na lúče vychádzajúceho slnka vás nabíja energiou a v dopoludňajších hodinách spravíte najviac zo všetkých denných prác, nezriekajte sa okien na východ. Povedzte architektovi, ktorý pracuje na projekte vášho domu, o akom okne snívate a prečo ho potrebujete. Nájde mu vhodné umiestnenie, kvalitatívne i veľkostné parametre. Aj to patrí k projektovaniu podkrovia a bývania na mieru.
Viac cenných rád vám poskytne odborník
Odborné poradenstvoKam sa chcete pozerať?
Obozretný architekt nezabúda ani na celkové situovanie objektu v rámci okolitej zástavby. Pokiaľ nestaviate na samote, je pravdepodobné, že v susedstve budú ďalšie domy s obytným podkrovím. „Pri projektovaní sa vždy uistím, že investor nepríde o potrebné súkromie. Alebo aj naopak, v prípade, že voľné okolie stavby ponúka krásne výhľady, postarám sa o ich plné využitie,“ vysvetľuje projektantka K. Maňáková.
Ak si plánujete bývanie, pusťte sa do tejto práce s odborníkmi – projektantom či architektom. Doprajte projektu stavby čas a nebojte sa snívať o podobe okien, ktoré budú váš domov spájať s okolitým svetom a zalievať ho dávkou svetla a slnečných lúčov. Samotný odborník vám vysvetlí, že pri plánovaní okien sa oplatí zastaviť a dobre popremýšľať. Možno už aj v spolupráci so záhradným architektom. Okná sú oveľa viac než len kombinácia rámov, skiel, tesnení a kovaní.
Priestor s dostatkom svetla a krásnym výhľadom nezlepšuje len náladu, ale i život a to robí z investície do strešných okien jednoznačne správnu voľbu aj pri tvorbe modernej podkrovnej architektúry.