Stáva sa to veľmi často. Domy sú natlačené veľmi blízko seba alebo umiestnené tak, že akékoľvek okno, či už fasádne alebo strešné, by bolo „atakované“ neželanými pohľadmi susedov alebo neprijateľne tienené. Rovnako sa často stáva, že potrebujete vyriešiť osvetlenie pre miestnosť bez okna, ktorá sa nachádza uprostred hlbokej dispozície. Nájsť optimálne riešenie môže byť v týchto prípadoch veľký problém. Prirodzené svetlo si však môže nájsť svoju cestu…
Žiť v interiéri bez prístupu slnečných lúčov je mimoriadne ťažké, takmer nemožné. Každý problém má však svoje riešenie. Keďže problematika presvetlenia tmavých priestorov prirodzeným denným svetlom ležala na srdci konštruktérov už poriadne dlho, prišli s riešením. S takým, ktoré dokáže zútulniť obytné i úžitkové priestory budov, a zvýšiť tak komfort bývania alebo kvalitu využitia týchto priestorov.
Svetlovody sú riešením, ktoré aj v takýchto extrémnych prípadoch dokáže do priestorov budov priviesť slnečné lúče, a prispievať tak k vytvoreniu zdravšieho prostredia na bývanie:
- Svetlo privedené do interiéru svetlovodom je prirodzené, čo prispieva k lepšiemu vnímaniu farieb a znižuje únavu zraku.
- Denné svetlo je zadarmo, takže dobre navrhnuté svetlovody prispievajú aj k úspore peňazí za elektrinu.
Technické riešenie
Svetlovod na prvý pohľad prezrádza kupola umiestnená na streche – buď na plochej streche so sklonom 0° – 15°, alebo na šikmej streche so sklonom do 60°. Svetlovod sa dokonca môže uplatniť aj na fasáde budovy, ktorá zachytáva slnečné svetlo a cez tubus tvorený vysoko odrazivou rúrou ho privádza do priestorov určených na presvetlenie. V interiéri je svetlovod ukončený difúzorom.
Priesvitná kupola je vyhotovená z materiálu, ktorý nezachytáva na svojom povrchu nečistoty a je schopný po celú dobu prevádzky prepúšťať dostatočné množstvo svetla. Nesmie zmeniť svoju farbu a ani skresľovať farebné spektrum slnečného žiarenia. Zároveň musí po mechanickej stránke odolávať nepriazni počasia. Tvar kupoly je zvolený tak, aby svetlovod mohol využiť čo najviac svetla počas dňa i noci (keď prepúšťa mesačné svetlo), resp. počas celého roka.
Tubus svetlovodu má tvar valca, ktorého vnútorný povrch je pokrytý reflexnou vrstvou z kremíka alebo zo striebra nanášaného vo vákuu. Odrazivosť povrchu je okolo 95 % a je taká dobrá, že denné svetlo je možné doviesť na vzdialenosť 6 metrov od kupoly, v niektorých prípadoch aj viac.
Vedeli ste, že?
Vďaka kvalitnej povrchovej úprave vnútorného povrchu tubusu svetlovodu je možné miestnosti aj počas zamračených dní presvetliť rovnako intenzívne ako pomocou klasickej 60 W žiarovky.
Odrazivá vrstva musí počas celej životnosti odolávať zmenám teplôt, nesmie stratiť lesk, praskať, ani sa odlupovať. Od kvality tubusu a kupoly závisia funkčné vlastnosti svetlovodu, ktoré musia byť garantované minimálne počas celej záručnej doby, ktorú výrobcovia stanovujú bežne v dĺžke desať rokov. Poloha kupoly na streche a miesta, ktoré má byť svetlovodom presvetlené, nie je vždy ideálna. Tvar tubusu je preto možné upravovať pomocou nastaviteľných kolien.
Zo strany interiéru je svetlovod, respektíve jeho tubus, ukončený difúzorom. Difúzor býva najčastejšie namontovaný na strope, je ho však možné montovať aj na zvislé steny budovy. Podobne ako kupola, aj difúzor je z materiálu, ktorý nesmie skresľovať farebné spektrum denného svetla a musí v maximálnej miere prepúšťať svetlo počas celej životnosti svetlovodu. Materiál difúzora zabezpečuje rovnomerné rozptýlenie svetla v priestore.
Náš tip
Difúzory je možné doplniť o zdroje umelého osvetlenia úspornými LED diódovými zdrojmi, takže montážou jedného zariadenia získate svetlovod i osvetľovacie teleso v jednom. Aj denného svetla je niekedy veľa, preto je (podobne ako v prípade klasických okien) možné zatemniť aj difúzor svetlovodu. Viac informácií o svetlovodoch, LED diódových osvetleniach či difúzoroch sa dozviete kliknutím sem.
Svetlovody dnes musia byť skonštruované tak, aby spĺňali požiadavky na výstavbu energeticky úsporných budov. Zo strany interiéru bývajú pred únikmi tepla chránené difúzormi vybavenými izolačným dvojsklom plneným podobne ako strešné a fasádne okná – argónom. K izolačným vlastnostiam svetlovodov prispieva aj uzatvorený stĺpec vzduchu v tubuse, ktorý pôsobí ako izolant.
Montáž svetlovodov
Pri nákupe vhodného svetlovodu je rozhodujúci základný tvar strechy (plochá alebo šikmá), druh strešnej krytiny (profilovaná alebo plochá) a vzdialenosť kupoly a difúzora, od ktorej sa odvíja dĺžka požadovaného tubusu a počet predlžovacích dielov. Samozrejmosťou je aj možnosť nákupu doplnkového sortimentu uľahčujúceho montáž, ako je napríklad hydroizolačná manžeta.
Svetlovody je dobré montovať počas výstavby alebo rekonštrukcie strechy. Ani dodatočná montáž nie je nemožná. Skúsení remeselníci vám svetlovod do domu namontujú bez toho, aby narobili veľa neporiadku. Dobrá správa je, že na inštaláciu svetlovodu nie je potrebné stavebné povolenie.
Záver
Môže sa stať, že vás budú niektorí „znalci“ od svetlovodov odrádzať. Nedajte však na ich „rady“. Argument, že svetlovody a ich montáž sú príliš drahé, neobstojí. Na základe prepočtov predstavuje montáž dvoch svetlovodov navýšenie rozpočtu nanajvýš o 1 % ceny domu, čo je pomerne zanedbateľná investícia, za ktorú však získate zdravé osvetlenie priestorov, v ktorých budete bývať, a zvýšite si tak komfort bývania.
Svetlovody dnes privádzajú denné svetlo nielen do obytných priestorov, chodieb, tmavých kúpeľní a kuchýň alebo šatníkov. Využívajú sa aj vo výrobných halách alebo v predajných priestoroch. Všade tam, kde investori oceňujú priaznivý vplyv prirodzeného svetla na ľudský organizmus, pohodu, ale aj výkonnosť človeka. Neveríte? Vyskúšajte. Len tak si budete môcť aj vy vychutnať pocit, ktorý opísali viacerí majitelia svetlovodov – opakovane sa im totiž stáva, že pri odchode z miestností vybavených svetlovodmi chcú vypnúť osvetlenie…