Slovo vírus je v poslednej dobe skloňované rozhodne viac než kedykoľvek predtým – a spolu s ním aj odporúčania a rady, ako udržiavať svoje domácnosti čisté, v prípade potreby dokonca sterilné. Nielen vírus však môže narušiť zdravú klímu vášho bytu či domu – rovnakým „strašiakom“ sú alergény. Ako sa starať o váš domov, aby ste ho zbavili vírusov a alergénov? Tu je pár rád.

Čistý vzduch – alfa a omega zdravého prostredia

Vetraním sa nielenže zvyšuje kvalita vzduchu, ktorý dýchame, no zároveň sa dom prirodzene zbavuje vlhkosti, nečistôt i pachov. Vo všeobecnosti existujú tri základné spôsoby, ako dosiahnuť kvalitné vnútorné prostredie 

  • minimalizáciou vnútorných emisií (kontrola zdroja škodlivín); 
  • udržiavaním vzduchu v medziach optimálnej vlhkosti (40 – 60 %); 
  • dostatočným vetraním.  

Vetrať treba každý deň, najmä ráno po zobudení a večer pred spaním. Optimálnu kvalitu vzduchu možno zabezpečiť nárazovým vetraním (prostredníctvom dokorán otvorených okien počas niekoľkých minút), ktoré vykonáte 2- až 4-krát denne. Nárazové vetranie má svoje opodstatnenie najmä v zime, keď potrebujeme vnútornú klímu prečistiť, ale zároveň sa chceme vyhnúť tomu, aby sme dovnútra vpustili priveľa chladu 

Ak máte doma pacienta, správne vetranie je nevyhnutnosť, a to najmä v miestnosti, v ktorej chorý člen rodiny leží. V tomto prípade sa odporúča vetrať aspoň raz za 2 hodiny – okná otvorte tak, aby ste spravili krátky, ale intenzívny prievan.
  

Keďže vírusom sa lepšie darí v suchom a teplom prostredí, vlhší vzduch zároveň znamená zdravší vzduch ideálna vlhkosť by však nemala presiahnuť hodnotu 60 %, pri vyšších hodnotách totiž riskujete vznik plesní a následne ďalšie zdravotné problémy, ktoré s nimi súvisia, ako sú alergie a choroby dýchacích ciest. Treba mať na zreteli, že priemerná štvorčlenná rodina svojimi aktivitami denne vyprodukuje 8 až 10 litrov vlhkosti.  

vetranie-alergie-virusy

Manuálne verzus mechanické vetranie 

Základom je teda klasické „manuálne“ vetranie. Môžete ho, samozrejme, stále vylepšiť. A nielen v prípade, že máte v domácnosti alergika či osobu so slabšou imunitou. Čerstvý vzduch patrí k základným princípom zdravého bývania a mali by sme naň myslieť už pri projektovaní či pred rekonštrukciou domu. Správnym návrhom okenných otvorov, prípadne zabudovaním modernej technológie môžete výrazne ovplyvniť účinnosť vetrania, a teda aj kvalitu vzduchu v interiéri.  

Ako vo svojej knihe (On the history of indoor air quality and health, 2004) napísal profesor Jan Sundell z Medzinárodného centra pre vnútorné prostredie a energiu Dánskej technickej univerzity, kvalita vzduchu prináša do života hneď niekoľko aspektov:

  • komfort – čerstvý vzduch navodzuje príjemný pocit už pri vstupe do budovy;
  • zdravie – nedostatok čerstvého vzduchu má negatívny vplyv na náš zdravotný stav;
  • výkonnosť – kvalitný vzduch zlepšuje nielen fyzickú, ale aj psychickú pohodu pri plnení úloh;
  • ostatné (psychologické) aspekty – čerstvý vzduch zabezpečovaný oknami vytvára prirodzený kontakt s vonkajším prostredím.

Pri návrhu okenných otvorov si treba uvedomiť aj princípy prevetrávania domu. Jeho efektivita totiž v prvom rade závisí od počtu otvorených okien a ich vzájomného umiestnenia. Druhú premennú predstavuje tlak vetra, ktorý je väčší na náveternej strane a menší na záveternej strane domu. To spôsobuje, že prúdením vetra sa na náveternej strane vženie do domu čerstvý vzduch, zatiaľ čo na záveternej strane bude z domu vychádzať. Tento proces ovplyvňuje aj tvar budovy, ako i terén a krajina, kde táto budova stojí.  

Ak dokážete využiť tlak vetra a umiestnenie okenných otvorov, pomôžete tým jednoducho, no zároveň účinne vetrať vlastný dom. Najlepšiu výmenu vzduchu dosiahnete vďaka tzv. komínovému efektu, resp. schodiskovej šachte. Čím vyššie sú umiestnené okná a čím je väčší rozdiel medzi teplotou vzduchu, tým výraznejší je tento efekt. Aj z toho dôvodu sú veľkou pomocou pri vetraní strešné okná, ktoré sa podieľajú na výmene vzduchu v dome oveľa väčšou mierou než bežné fasádne okná.  

vetranie-alergie-virusy

Pri vetraní v dome vám pomôžu aj ventilačné klapky, ktoré sa postarajú o priebežnú výmenu vzduchu v interiéri. Nezabudnite však, že v zime je pre nízku teplotu vzduchu vo vonkajšom prostredí účinnejšie práve nárazové vetranie. Samozrejme, úplný ideál dosiahnete vďaka strešným oknám, ovládaným elektricky pomocou inteligentnej aplikácie, ktorá reaguje na blížiaci sa dážď, ale aj stúpajúcu hladinu CO2 vo vzduchu, takže sama rozhodne, kedy je načase zabezpečiť v interiéri vetranie.  

Kedy je potrebné bezpodmienečne vyvetrať?

  • Ráno po zobudení.
  • Pri varení, sprchovaní a upratovaní.
  • Pri sušení bielizne v interiéri.
  • Popoludní po návrate z práce.
  • Pred spaním.

Medvediu službu môže v tomto smere robiť klimatizácia, ktorú si ľudia vo svojich domovoch inštalujú, aby si zabezpečili chlad počas horúcich dní. V poslednom čase sa často hovorí nielen o jej dopade na životné prostredie (vypúšťanie horúceho vzduchu z tisícok klimatizačných zariadení do ovzdušia), ale aj o jej škodlivosti na zdravie človeka. Klimatizácie, a najmä tie lacné, totiž víria chladný vzduch, neraz obsahujúci rozličné alergény či vírusy, takže nezvyšujú iba riziko vzniku nachladnutia, chrípky a ďalších prenosných sezónnych ochorení, ale aj problémov s pohybovým aparátom (napríklad seknutie v krížoch) či alergických prejavov 

Ak teda môžete, uprednostnite chladenie vzduchu prirodzeným spôsobom – manuálnym či mechanickým, resp. automatickým vetraním – pred umelou „výrobou“ chladného vzduchu v klimatizačných jednotkách.

Tip pre majiteľov strešných okien 

O pravidelné vetranie a zdravé vnútorné prostredie sa môže postarať inteligentná technológia.

vetranie, alergie, vírusy

Tipy pre ešte čistejší a zdravší domov 

Ak vám nestačí závan čerstvého vzduchu zabezpečený vetraním, môžete vzduch dôkladnejšie vyčistiť pomocou rozličných zariadení. Využívajú sa napríklad tzv. čističky vzduchu, vďaka ktorým sa z domáceho vzduchu môže odstrániť viac ako 99 % pôvodcov vírusu bežnej chrípky. Tento vynález nielenže pomôže predísť respiračným ochoreniam, ale je aj významným pomocníkom pre ľudí trpiacich alergiami. Vďaka viacstupňovej filtrácii totiž znižuje počet alergénov vo vzduchu, napríklad peľových zrniek, prachových mikročastíc, plesní či roztočov. Vyhovujúce prostredie, ktoré zmierni alergické prejavy, vytvoríte trojkombináciou – pravidelné vetranie, vysávanie a čistička vzduchu.  

V súčasnosti je moderné a populárne aj čistenie ozónom. Ozón má silné oxidačné vlastnosti, ovzdušie v domácnosti pritom čistí ekologickým prírodným spôsobom a dokonca je niekoľkokrát účinnejší než chemický chlór. Odstraňuje vírusy, baktérie, ale aj huby, plesne či alergény (ako čiastočky prachu a peľu). Rovnako účinne zbavuje interiér či uzatvorené priestory (ako zásuvky či skrine) rozličných pachov. 

Na pozore by ste mali byť pri tzv. zvlhčovačoch, resp. difuzéroch, ktoré pomáhajú napríklad alergikom predchádzať vysušenému vzduchu v interiéri – ak ich teda využívate, dôsledne merajte úroveň vlhkosti vzduchu v interiéri, aby ste sa vyhli problémom s plesňami.  

Umývanie podlahy, záchoda či utieranie prachu patrí k rutinným upratovacím činnostiam, ktoré si osvojujeme už v detstve. Možno si však ani neuvedomujeme, že práve správne dezinfikovanie povrchov je veľmi dôležité pre zdravé prostredie, či už v období po prekonaní vírusového ochorenia, počas alergie, ale aj celkovo počas roka. Kritickými miestami je najmä kúpeľňa (toaleta, vaňa, umývadlo, kohútiky) a kuchyňa (pracovná doska, drez, chladnička), ale nezabúdajte ani na kľučky, ktorých sa dotýkate hneď po príchode zvonka 

vetranie, alergie, vírusy

Pri dezinfekcii a čistení domácnosti môžete vymeniť chemické prípravky za ekologické varianty, ktoré dnes bežne kúpite aj v drogériách. Celý rad domácich patogénov dokáže zničiť aj obyčajný ocot.  

Pri zariaďovaní interiéru uprednostnite hladké podlahy, ako parkety, keramické obklady či plávajúcu podlahu, a nie koberce, ktoré sú „lapačmi“ prachu. Podlahy umývajte vždy teplou vodou s pridaním dezinfekčného prostriedku alebo parným čističom, ktorý je v boji s vírusmi a alergénmi ešte dôkladnejší. 

Posteľskrytá hrozba 

I na pohľad čistá posteľ môže ukrývať okom neviditeľných nepriateľov – roztoče. Dokonca až 80 % všetkých roztočov v domácnosti sa nachádza práve v lôžku – a tie predstavujú problém najmä pre alergikov. Ich prítomnosť sa prejavuje kýchaním, výtokom z nosa hneď po zobudení, pálením a slzením očí, no alergická reakcia môže prerásť až do ekzémov.  

Ako s nimi bojovať? V prvom rade praním – posteľnú bielizeň, ale aj samotné paplóny a vankúše perte aspoň raz za dva týždne minimálne pri 60 °C. K praciemu prostriedku môžete do práčky pridať aj špeciálny gél, ktorý napomáha eliminovať baktérie i vírusy vtextíliách, čo je vhodné napríklad po prekonaní choroby. Druhý krok na ceste k čistej posteli je vysávanie. Najlepšie sú vysávače s vysokou sacou silou či rovno antibakteriálne vysávače (s HEPA filtrom), ktoré preukázateľne zlikvidujú takmer všetky baktérie, vírusy aplesne – a to nielen z vašej postele, ale aj z ostatných povrchov.  

Existujú špeciálne spreje proti roztočom, ktoré stačí nastriekať na matrace, lôžkoviny či plyšové hračky, ako aj na ďalšie textílie. Predídete tak výskytu roztočových alergénov na niekoľko mesiacov.  

Ešte jedno odporúčanie pre alergikov – vyhnite sa čistým prírodným materiálom, akými perie, vlna, flanel či kožušina, a siahnite radšej po syntetických antialergických lôžkovinách. Počas mrazivých mesiacov sa odporúča matrac vymraziť a následne vyklepať a počas zvyšku roka vetrať (aspoň periny) na slnku – roztoče neznášajú priame slnko a pri mrazoch hynú. 

vetranie, alergie, vírusy

Otvorte dvere slnku 

Každý z nás si želá mať v prvom rade bezpečný a zdravý domov. Pri návrhu stavby či rekonštrukcii však nezabúdajte ani na to, aby mal interiér priame napojenie na exteriér. Jednak kvôli tomu, že láka človeka dopriať si pravidelný pobyt na čerstvom vzduchu, ale tiež preto, že dostatok zasklených plôch vpúšťa dovnútra viac slnečných lúčov, a teda sa stará o dostatok prirodzeného svetla v interiéri. 

A čím viac slnečného žiarenia do domu vpustíte, tým zdravšie prostredie vo vnútri vytvoríte. Nakoniec, nejeden výskum preukázal, že denné svetlo ovplyvňuje nielen našu náladu, ale aj fungovanie metabolizmu – a s ním potom úzko súvisí aj obranyschopnosť organizmu, a teda aj predpoklad, že telo sa lepšie vyrovná s prípadnými vírusmi, alergénmi či zápalmi, prípadne im dokáže účinne odolávať.