Ovládanie okien na diaľku alebo automaticky prostredníctvom senzorov prináša množstvo výhod. Vďaka solárnemu pohonu navyše nepotrebujete pripájať okná k elektrickému systému v domácnosti. Prečo zvoliť automatizáciu riadenia okien na solárny pohon?

Široké využitie solárnej energie

Solárna energia okrem prvotnej investície do slnečných kolektorov a fotovoltických panelov prakticky nič nestojí a využitie v domácnosti má skutočne široké. Okrem solárneho pohonu okien môžete energiu zo slnka využiť aj na svietenie, ohrev vody, vykurovanie, nabíjanie prístrojov v domácnosti a aj na nabíjanie elektrického automobilu.

Vedeli ste, že?

Vďaka projektu Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry Zelená domácnostiam II, ktorá je súčasťou Operačného programu Kvalita životného prostredia, môžete požiadať o dotácie na inštaláciu malých zariadení na výrobu elektriny alebo tepla? V rámci tohto programu môžete požiadať napríklad o príspevok na slnečné kolektory a fotovoltické panely pre výrobu elektrickej energie.

Aj bez zložitých riešení

Strešné okná môžu byť poháňané elektrickou energiou zo siete alebo solárnymi panelmi. Jednoduchosť inštalácie (dokonca aj v prípade existujúcich okien), minimálne náklady, ako aj ohľaduplnosť k životnému prostrediu sú dôvodmi, prečo čoraz viac ľudí preferuje solárny systém na elektrifikovanie okien. Batérie, ktoré poháňajú otváranie a zatváranie okien, ale aj sťahovanie alebo vyťahovanie roliet, môžu využívať solárnu energiu bez drahých a zložitých technických riešení. Rozdiel vo funkčnosti bežných elektrických a solárne poháňaných okien nie je prakticky žiaden. Hlavnou výhodou solárneho pohonu je však nižšia spotreba energie a ekologickejšia prevádzka.

solárna energia
Foto: Gerhard Schmolke

Prečo zvoliť solárny zdroj energie na elektrifikáciu okien a tieniacej techniky?

  • Nie sú potrebné stavebné úpravy. K oknu totiž nie je potrebné viesť kábel.
  • Okrem prvotných nákladov vás energia nestojí vôbec nič.
  • Na energiu zo slnka sa môžete spoľahnúť za každého počasia a v každom ročnom období.
  • Nemusíte sa báť výpadku elektrického prúdu.
  • Využívate čistú energiu zo slnka bez negatívnych vplyvov na životné prostredie.

Ako na dodatočnú elektrifikáciu strešných okien?

Automatizovať dokážete aj staršie okno. Musí však ísť o okno s hornou ovládacou rukoväťou. Elektrifikácia solárnym pohonom navyše nevyžaduje žiadne stavebné úpravy, pretože k oknu nie je potrebné inštalovať náročnú kabeláž. Stačí pripojiť set na diaľkové ovládanie, ktorý obsahuje fotovoltický panel, batériu, diaľkový ovládač a senzor dažďa.

Vedeli ste, že?

Slnko môžete využiť aj na osvetlenie tmavých priestorov, a to bez použitia elektrickej energie. Svetlovody privedú denné svetlo do miestností vo vzdialenosti až 6 metrov. Osvetliť takto môžete napríklad kúpeľňu, komoru, špajzu, šatník či tmavú chodbu.

Solárny panel ako vstupenka k zdravšiemu bývaniu

Čerstvý vzduch a dostatok denného svetla sú pre ľudské zdravie kľúčové. Podľa štatistiky z Healthy Homes Barometer z roku 2016 až 59 % Európanov vetrá vo svojich domácnostiach menej než odporúčaných dvakrát denne a takmer 72 % nevetrá pred spaním vôbec. V dnešnej hektickej dobe plnej povinností je normálne, že vyvetrať zabudneme. Sledovať jednotlivé parametre ako je vlhkosť či množstvo oxidu uhličitého je priam nemožné. Inteligentná domácnosť môže byť ideálnym riešením.

Náš tip

Pokiaľ chcete vetrať inteligentným spôsobom a zabezpečiť si tak zdravšiu vnútornú klímu v podkroví, nemusíte si nevyhnutne zadovážiť celý SmartHome. Úplne postačí, ak si zaobstaráte riešenie, ktoré inteligentne ovláda samotné strešné okná. Príkladom je VELUX ACTIVE s technológiou NETATMO, ktorý dokáže sledovať kvalitu vzduchu v interiéri aj miestnu predpoveď počasia. Senzory merajú teplotu, koncentráciu CO2 a vlhkosti. Stihne vyvetrať ešte pred búrkou a počas sparných dní zatiahne rolety či markízy ešte predtým, ako sa interiér začne prehrievať.

Benefity automatizovaného riadenia vnútornej klímy:

  • Automatické otváranie a zatváranie okien na základe hladín oxidu uhličitého, teploty a vlhkosti.
  • Zatváranie okien na základe predpovede počasia a dažďového senzoru.
  • Riadenie vetrania z mobilnej aplikácie.
  • Zatváranie okien na diaľku po odchode z domu a ich otvorenie po príchode domov.
  • Automatické sťahovanie a vyťahovanie roliet pre ochranu interiéru pred prehrievaním.

solárna energia

Zhrnutie

Slnečná energia má množstvo benefitov. Ak chcete znížiť energetickú náročnosť vášho bývania a zároveň si užívať výhody automatizácie vetrania, zvoľte strešné okná so solárnym pohonom. Elektrifikácia okien na solárny pohon má mnoho výhod, ako jednoduchosť inštalácie bez nutnosti stavebných prác, spoľahlivosť slnka ako zdroja energie a prakticky žiadne poplatky za energiu. Odmenou za automatizáciu okien a tieniacej techniky solárnym pohonom vám bude čistý vzduch, optimálna interiérová klíma, ale aj dobrý pocit, že svojou voľbou šetríte planétu.