Keď sa blíži zima, všetci motoristi vedia, že bude treba prezúvať pneumatiky, skontrolovať chladiacu kvapalinu a do ostrekovačov naliať nemrznúcu zmes. Svoju údržbu si však vyžadujú aj naše okná, vrátane tých strešných.
Strešné okná takisto potrebujú kontrolu – preveriť tesnosť všetkých súčastí, prípadne obnoviť poškodené nátery. Ruku na srdce: kontrolujete vaše okná aspoň raz do roka? Ak nie, v nasledujúcich riadkoch si povieme, čo všetko by ste mali preveriť.
Aby bolo menej starostí
Strešné okná patria k najdôležitejším stavebným prvkom podkrovia. Kým v lete znášajú priame slnko a horúčavy, v zime sú vystavené silným poveternostným vplyvom, vrátane nízkych teplôt, vetra a snehu. Dôležitú úlohu preto hrá nielen výber kvalitného okna, ale aj jeho odborná montáž. Čo si pod ňou máme predstaviť?
Okrem iného aj to, aby bola poistná hydroizolačná fólia súvisle napojená na rám okna z exteriérovej strany a parotesná zábrana rovnako, ale zo strany interiéru. Veľkú pozornosť je potrebné venovať zatepleniu okolo rámu okna, kde hrozí vznik tepelných mostov. Preto je nutné dbať na správny tvar interiérového ostenia s dostatočným nábehom tak, aby okolo okna vznikol priestor pre izolačný materiál. Podceniť by ste nemali ani správny výber (a montáž) vonkajšieho lemovania s ohľadom na typ strešnej krytiny. Ak toto bolo vykonané správne, budeme mať v zime menej starostí. To však neznamená, že okná netreba kontrolovať. Úplne optimálne je preveriť ich stav pred zimou, aj po zime.
Nechajte to na servis
Okenné tabule, rámy, tesnenia i kovania okien sa inak správajú v lete a inak v zime. Odborník, resp. profesionálny montážnik vám nastaví okno tak, že sa bez problémov otvára aj zatvára. S príchodom nižších teplôt sa však môže stať, že pri zatváraní okna cítite odpor. To najhoršie, čo môžete spraviť, je pustiť sa do svojvoľného prestavovania kovania. Neodborný zásah môže spôsobiť, že okno pri manipulácii poškodíte. Ak máte pocit, že s oknom niečo nie je v poriadku, treba si prizvať odborníka, aby prípadné anomálie, ktoré spôsobili výkyvy teplôt, odstránil.
Čo môžeme zvládnuť aj sami
Z vonkajšej strany je strešné okno chránené plechom a v porovnaní s fasádnym oknom má menej kovania, ktoré je nutné premazávať. Napriek tomu mu treba venovať pozornosť aspoň raz za rok. Ak ste tak neurobili už na jar, závesy a zámok okna pred zimou premažte trochou vazelíny.
Na vonkajšom oplechovaní okna raz ročne skontrolujte dotiahnutie vrutov. Uvoľnené vruty dotiahnite, aby nemohlo dochádzať k zatekaniu. Na oknách s celodreveným rámom skontrolujte kvalitu lakovaného povrchu. Narušený lak prezradia belavé miesta. Tie potrebujú prebrúsiť brúsnym papierom a prelakovať jednou alebo dvoma vrstvami vodou riediteľného akrylátového laku.
Pred zimou je určite dobré pozrieť sa aj na vzduchový filter. Jeho vybratie a údržbu zvládne každý laik. Filter je dobré vyprať v saponátovej vode a vložiť naspäť.
Náš tip
Po jeseni plnej padajúceho lístia sa tiež odporúča pozrieť sa aj na lemovanie okolo okna z exteriéru. Treba odstrániť staré lístie, aby neupchalo odtokový žliabok pod oknom. V opačnom prípade by sa v ňom mohla hromadiť voda, ktorá by v zime zamŕzala.
Až príde zima
Vyčistené lemovanie vám urobí dobrú službu aj v zime, keď strešné okno zapadne snehom. Takto z neho totiž bez problémov môže odtekať voda z topiaceho sa snehu. Nepríjemná však dokáže byť aj voda, ktorá sa vyzráža na sklách z vnútornej strany okna. Aby ste znížili tvorbu vlhkých pár v interiéri, a tým aj tvorbu kondenzátu, nemali by ste jednak v podkrovných miestnostiach sušiť bielizeň, jednak je potrebné pravidelne vetrať. Výmena vzduchu by mala byť krátka, ale intenzívna – a malo by k nej dochádzať ideálne viackrát počas dňa.
Náš tip
Dajte si pozor aj na to, aby okolo strešného okna – zdola nahor – mohol prúdiť vzduch. Ten totiž výrazne znižuje tvorbu kondenzátu na sklených tabuliach. Preto je dobré nenechávať v zime počas dňa zatiahnuté interiérové rolety.
5 dobrých rád, aby nám okná v zime dobre slúžili
- Pred zimou skontrolujte vonkajšie lemy strešného okna, avšak aj žľaby (zvody a kotlíky) a vyčistite ich od napadaného lístia.
- Mechanické prvky kovania namažte a vyčistite aj vzduchový filter.
- Skontrolujte a v prípade potreby aj ošetrite drevené prvky strešného okna.
- Obmedzte tvorbu vlhkých pár v podkroví, nesušte oblečenie v interiéri a správne vetrajte.
- Nezadebňujte okná. Zabezpečte, aby mal vzduch trvalý prístup k okenným tabuliam.