Klasická slovenská kocka a k nej urgentná investícia do rekonštrukcie alebo radšej novotou voňajúci bungalov? Stojíte pred životnou dilemou a neviete, ktorá voľba je v skutočnosti lepšia? Pozrime sa na trendy posledných desaťročí a možnosti, ktoré najmä mladej generácii stavebníkov ponúkajú.
Ak pre seba a svoju mladú rodinu intenzívne hľadáte bývanie, prípadne ste toto náročné zadanie už niekedy riešili, istotne ste prišli na to, že pri definitívnej voľbe nezohrá úlohu len samotný objekt a jeho cena, ale aj umiestnenie.
Tým nemyslíme výlučne lokalitu ako takú. Rozhodujúca je konkrétna poloha i situovanie domu na parcele. Lokalita pod nitrianskym Zoborom patrí v tomto krajskom meste k najlukratívnejším – ale čo z toho, ak bude váš rodinný dom aj po rekonštrukcii v tesnom dotyku s chronicky známym nitrianskym kruhovým objazdom alebo ďalšími hlavnými dopravnými tepnami? Nádherné sú aj výhľady z južných zoborských svahov na historické centrum mesta – ale nebude nakoniec lepší domček bez nebezpečnej premávky v úzkych strmých uličkách, kde sa nemusíte báť púšťať deti von za kamarátmi či so psom na každodennú prechádzku? Aj toto sú aspekty, ktoré berieme pri dileme „ktorá voľba je výhodnejšia“, do úvahy.
Najskôr reč suchých čísel
Ak by sme pri dileme „kocka“ verzus bungalov porovnávali iba čísla bez akýchkoľvek iných súvislostí, tak kúpou „slovenskej kocky“ s rovnou strechou získate obrovskú úžitkovú plochu. Pokiaľ by mala svoj bežný pôdorys 11 x 11 m a dve obytné podlažia, ponúkne vám cca dvesto štvorcových metrov úžitkovej plochy! Keby mala aj suterén – čo je pri týchto domoch úplne štandardné – získate ďalších sto „štvorákov“ na garáž, sklad, kotolňu a odkladisko úplne čohokoľvek.
Súčasný jednopodlažný bungalov by pri úžitkovej ploche 200 m2 musel mať zastavanú plochu minimálne 11 x 20 m a to ešte nehovoríme o absencii garáže či skladových priestorov. Navyše aj na Slovensko dorazili tzv. väzníkové krovy, ktoré výrazne obmedzujú, prakticky až vylučujú, aby sa podkrovie mohlo plnohodnotne využívať čo i len ako povala. Pokiaľ by ste išli do klasického (napr. hambálkového) krovu s ambíciou využiť na bývanie aj podstrešie, mohli by ste zmenšiť zastavanú plochu bungalovu až o polovicu. Tým by zostalo viac priestoru na záhradu.
Kocka nie je prežitok
Domy v tvare kocky neprišli do našich končín až so socializmom, ako sa mnohí domnievajú. Možno ste o tom netušili, no kocka je vydareným dieťaťom funkcionalizmu a objavovať sa u nás začala už koncom 30-tych rokov 20. storočia.
Vedeli ste?
Tepelný odpor (R) obvodového muriva starých nezateplených kociek sa pohybuje okolo hodnoty 1,5 m²K/W. Tepelný odpor muriva súčasných novostavieb by mal byť minimálne na úrovni 6,0 m²K/W . Pri rekonštrukcii kocky budete musieť počítať s masívnym zateplením obvodového plášťa v hrúbke až 20 cm. Zatepliť však treba aj strechu, pretože v čase svojej výstavby sa tepelne neizolovali. Ak sa pustíte od rekonštrukcie domu – kocky s rovnou strechou, nepodceňte tento aspekt.
K top architektonickým počinom patrí slávna Vila Tugendhat v Brne, ktorá sa v roku 1992 stala aj miestom delenia československej federácie medzi V. Klausom a V. Mečiarom. V masovom meradle však domy – kocky začal budovať obuvnícky magnát Tomáš Baťa. Boli zhmotnením jeho vízie starostlivosti o zamestnancov. Išlo o celé štvrte typických červených tehlových domov alebo dvojdomov a staval ich po celom svete. V Česku je známy predovšetkým úžasný projekt mesta Zlín, ktorému sa hovorí aj Baťov americký sen alebo Baťovo mesto. Na Slovensku sú asi najznámejšie obytné štvrte v podtatranskom Svite či v Partizánskom. Pre ľudí zamestnaných v Baťovych továrňach boli tieto kocky doslova darom z neba.
Domy s rovnou strechou, ktoré sa u nás začali stavať v 70-tych rokoch 20. storočia, už až takým darom neboli. No hoci ich výstavba bola nariadená viac menej direktívne, bolo by chybou hodnotiť ich s dešpektom či dokonca hanlivo. Prečo? Pre vilové štvrte miest boli viac než vhodné. Odborníci sa zhodujú, že funkcionalistický odkaz bývania ako súhry modernosti, praktickosti, vysokej estetiky, dostatku svetla v interiéri a zrušenia všetkého umelého a prebytočného preniesli až do súčasnosti práve oni. Avšak potreby niekdajšieho vidieka absolútne nezohľadňovali. Za krásnymi modernými kockami rástli ako huby po daždi maštale, chlievy a iné drevené búdy. V čase výstavby kociek sa totiž na našom vidieku stále masívne chovali domáce zvieratá (prasce, ovce, hydina…). Pre rurálne oblasti Slovenska kocka vhodná nebola aj preto, že majitelia žili neraz v jej polopivničných priestoroch a vrchné dve poschodia si zachovávali ako „výstavné“ a určené pre návštevy.
Pre koho môže byť správnou voľbou?
Dnes je opäť všetko inak. Domáci chov úžitkových zvierat takmer vymizol, takže vhodne zrekonštruovaná kocka môže byť kdekoľvek tou správnou voľbou. Každý architekt vám povie, že guľa a kocka sú dva najčistejšie 3D útvary z pohľadu dizajnu. Kocka ponúka maximálne racionalizované využitie vnútorného priestoru. Kto si kúpi alebo možno aj zdedí a následne kvalitne zrekonštruuje dom – kocku, získa spravidla atraktívne bývanie v zabehnutej štvrti s dobre využitým interiérom a veľmi nadčasovým exteriérom. Čo viac si môže mladá rodina priať?
Dobrá rada
Investície do komplexnej rekonštrukcie kocky v pôvodnom stave, teda do zateplenia, modernizácie vykurovacej sústavy, výmeny okien, dverí, sanity, podláh, výmeny alebo dobudovania svetlíkov môžu dosiahnuť až 50 % ceny hrubej stavby nového bungalovu. Takže krokom číslo jedna má byť rozpočet a zabezpečenie finančného krytia.
Prečo sa masívne stavali bungalovy?
Stará múdrosť hovorí, že kyvadlo sa vždy vracia späť. Po nadvláde súmerne stavaných rovnakých ulíc, lemovaných rovnakými funkcionalistickými kockami, odetými do šedosti brizolitu, sa kyvadlo vychýlilo opačným smerom – ľudia zatúžili po niečom inom. Po farebnosti, výklenkoch, členitých strechách… Heslom ďalších desaťročí sa stalo: už nikdy nijaké schody v interiéri a preč s nadbytkom miestností!
Naša krajina prešla nielen divokou privatizáciou, ale aj divokou urbanizáciu. Na parcele štyristo metrov štvorcových chcel mať majiteľ veľkorysý dom s rozlohou aspoň 200 m2, samozrejme jednopodlažný. A pri dome garáž a bazén. Okolo veľkých miest a industriálnych centier rástli nesúrodé štvrte rozložitých jednopodlažných domov bez pivníc, zato s náročne koncipovanými a málo využiteľnými strechami. Zaberali takmer celý pozemok a prílišnú blízkosť susedov maskovali výsadbou stromoradí z tují. Áno, bungalovy. Postrehli ste, že tempo ich výstavby sa už spomalilo a ich nadvláda jemne ustupuje?
Ako vraví múdrosť, kyvadlo sa vždy vracia späť. Prílišnej „inakosti“ sa stavebná verejnosť prejedá a k slovu opäť prichádza zjednocujúci urbanizmus novej zástavby, ktorá ukazuje, že rozumným riešením môže byť menšia zastavaná plocha, dostatočne veľká záhrada a nad bungalovom aj bývanie v podkroví. Dobre koncipovaná stavba môže rátať aj s tým, že celá podkrovná časť bude slúžiť ako bývanie pre deti, ktorým pravidelný pohyb po schodoch pridá na zdraví.
Ak zvažujete výstavbu domu typu bungalov so všetkým, čo k nemu obvykle patrí, dajte si námahu a prejdite sa štvrťami, v ktorých takéto domy stoja už viac rokov. Hľadajte inšpiráciu, no nezatvárajte si oči ani pred nedostatkami. Rozložitý dom bez pivnice či iného technického zázemia si časom žiada najmä budovanie ďalších stavieb v malej záhrade – na ukladanie náradia, na odkladanie grilu, zazimovanie záhradného nábytku, na odkladanie bicyklov či uskladnenie úrody zo záhrady. Achillovou pätou býva tesná blízkosť ďalších stavieb zo všetkých strán pozemku aj nedostatok svetla v hlbokých vnútorných priestoroch domu. Bungalov obvykle potrebuje dodatočné presvetlenie. Jeho rozložitosť nesie so sebou tiež riziko vyšších nákladov na energie, resp. vo fáze výstavby výraznejšiu investíciu do konštrukcií a technológií, ktoré sa postarajú o jeho energetickú hospodárnosť.
Cenné rady o zateplení a výmene okien od odborníka.
Získajte konzultáciuDobrá rada
Nepúšťajte sa do stavby domu bez poctivého projektu a finančného plánu. Dopredu potrebujete vedieť, na čo budete mať koľko peňazí. Nie je dobré realizovať stavbu „hurá systémom“ a „plánovať“ ju spôsobom: urobme základy, veď keď niečo dosporíme, zase niečo prirobíme. Ceny rastú tak rýchlo, že omnoho výhodnejšie je teraz si požičať, teraz postaviť a postupne splácať, než sa iba s údivom prizerať, ako ceny stúpajú.
Tak kocka či bungalov?
Pre čo sa oplatí rozhodnúť, keď hľadáte ideálny dom pre svoju mladú rodinu? Pre rekonštrukciu kocky, alebo pre stavbu, prípadne kúpu nového bungalovu?
Vráťme sa na začiatok. Pri voľbe budúceho bývania je podstatná lokalita a konkrétne pomery pre umiestnenie domu. Zbytočne si vysnívame trávnik, na ktorý vyjdete bosí rovno z obývačky, keď v susedstve má byť hlučná prevádzka alebo 8-poschodová bytovka. A ak máme byť úprimní, ani developerská štvrť nie je obvykle až taký ideál.
Ak hľadáte ideálny dom pre rodinu alebo miesto preň, pozerajte sa po miestach s vegetáciou dospelých stromov, dostupnou verejnou dopravou, blízkosťou školy, škôlky, lekára, obchodu… Ak na tichom mieste s dobrou infraštruktúrou bude na predaj kocka za slušnú cenu, chopte sa príležitosti a pustite sa do kvalitnej rekonštrukcie (samozrejme, s dobrým projektantom alebo architektom). Pokiaľ zoženiete pekný pozemok (nebojte sa hľadať aj mimo developerských lokalít), môžete sa pustiť aj do prízemnej novostavby napr. so sedlovou strechou, pod ktorou raz možno dobudujete aj obytné podkrovie. Ale bez peňazí ani jedno ani druhé nepôjde.
Bez ohľadu na to, či to bude kocka alebo dom so šikmou strechou, poriadne si vopred rozmyslite, čo je štandard, čo nadštandard a čo už zbytočný luxus – lebo veľa stavieb i rekonštrukcií sa zaseklo na tom, že peniaze sa minuli rýchlejšie, než bolo treba. Autor tohoto článku videl veľa nedokončených stavieb, zato však za celý svoj život nepočul o úspešne dokončenej stavbe ani rekonštrukcii, pri ktorej by pôvodne plánovaný rozpočet nebol prekročený prinajmenšom o desať percent.
Čo je dobré si zapamätať
- Bez ohľadu na to, pre ktorý variant sa rozhodneme, pamätajme na to, aby sme nezastavali celý pozemok a aby sme mali okolo seba nielen dostatok životného priestoru, ale aj svetla.
- Pokiaľ budeme rekonštruovať kocku, určite nie bez architekta. Striktná unifikácia v minulosti spôsobila, že niektoré kocky majú úplne nezmyselnú orientáciu voči slnku a svetovým stranám. Smerom do vlastného pozemku je možné zväčšiť stavebné otvory (okná) a nedostatok svetla v chodbách je možné riešiť napr. svetlovodmi.
- Kocka si bude vyžadovať aj bezpodmienečné zateplenie plochej strechy, ktorá patrí k jej slabinám. V žiadnom prípade však neuvažujte o zateplení stropu z pohľadu interiéru. Nesie to veľké hygienické riziká.
- Klasický bungalov môže mať takisto plochú strechu. A určite môže vyzerať skvelo. V prípade bungalovu so sedlovou strechou však môžeme získať ďalší úžitkový priestor v podstreší. Vhodne nakombinovanou zostavou strešných okien to môže byť aj mimoriadne atraktívny obytný priestor.
- Ak získate (či už stavbou alebo rekonštrukciou) bohato presvetlené priestory, myslite aj na účelné tienenie, aby ste nemuseli zbytočne siahať po klimatizácii.