O tom, že otvorením priestoru smerom nahor a priznaním šikmín získa interiér na atraktivite, určite niet pochýb. Obzvlášť, ak vlastníte bungalov, môže otvorený krov urobiť váš interiér nielen svetlejším, vzdušnejším, ale tiež zaujímavejším. Otázka je, prečo po takomto riešení stavebníci na Slovensku nesiahajú v masovejšom meradle?
Pravdepodobne sú za tým tri základné dôvody: Slovenský stavebník je zrejme ešte stále značne konzervatívny, má obavy z vyšších investičných nákladov a takisto sa obáva toho, že mu neprimerane stúpnu náklady na vykurovanie. Je to však naozaj pravda? Pozrime sa na vec trochu detailnejšie.
Krása a štýl verzus náklady
Dovolíme si tvrdiť, že investičné náklady v prípade takéhoto riešenia by v skutočnosti mali stúpnuť len nepatrne, pretože ak sa rozhodneme priznať nad interiérom (alebo jeho časťou) šikminu, nemusíme nad daným priestorom budovať strop, či už betónový, keramický alebo sadrokartónový (s izoláciou a dreveným záklopom). Izoláciu premiestnime smerom nahor – pod šikminy.
Je jasné, že veľkosť zaizolovanej plochy sa zvýši, nie však dramaticky. V závislosti od použitých materiálov a ceny práce sa teda vonkoncom nemusíme obávať, že by takéto riešenie neprimerane zvýšilo investičné náklady – najmä, ak sme ušetrili na ploche stropu. Ako je to však s prevádzkovými nákladmi? To záleží najmä od riešenia vykurovania, ktoré použijeme.
Aký typ kúrenia vybrať?
Vieme, že v súčasnosti je kompromisom komfortu a nákladov kúrenie plynovým kotlom. Podlahové vykurovanie, ktoré je v súčasnosti veľmi trendové, nemusí byť najvhodnejším riešením pre všetkých. Najmä nie pre tých, ktorí majú v pláne vypínať kúrenie, resp. ho prepínať v noci a dopoludnia (keď sme v práci) do útlmových režimov.
Tu však platí pravý opak: podlahové vykurovanie je mimoriadne vhodné do priestorov so zvýšenými stropmi. Prečo? Ide o typ vykurovania, pri ktorom je zdrojom tepla nahriata podlaha s teplotou iba 26 – 27 °C, takže nevytvára prúdenie ohriateho vzduchu smerom nahor. Smerom od podlahy nahor teplota vzduchu práveže mierne klesá, takže v oblasti hrudníka (130 cm, čo je obvyklá výška na umiestnenie stenového termostatu) je teplota ešte okolo 22 °C. Avšak, vo výške 2,5 metra je už to 18 °C. Vďaka tomu nevykurujeme priestor nad hlavou.
Ani s radiátorovým kúrením sa nemusíte obávať zvýšených nákladov na vykurovanie. Štúdie porovnávajúce riešenie typického bungalovu s otvoreným a uzavretým podhľadom nad obývacou časťou ukázali, že otvorenie priestoru do krovu a inštalácia strešných okien nezvýšia potrebu energie na vykurovanie. Naopak, toto riešenie prinesie mnoho výhod – okrem iného oveľa lepšie presvetlenie priestoru a zníženie spotreby energie na svietenie. Rozhodne sa teda netreba vzdať otvoreného podhľadu z dôvodu úspory prevádzkových nákladov.
Čo vysokými stropmi získame?
Okrem vzdušnosti je to nepochybne pridaná estetická hodnota. Atmosféru v dome možno umocniť aj umiestnením strešných okien do šikmín. Pokiaľ nejde o strešné okná orientované na sever, je vhodné doplniť ich vonkajším tienením, aby sme v lete zabránili prehrievaniu interiéru. Aj z toho dôvodu sa odporúča zaobstarať si pri umiestnení mimo dosahu strešné okna na motorický pohon a diaľkové ovládanie. Nielenže si tak zjednodušíme tienenie, ale hravo vyvetráme napríklad pachy, ktoré vzniknú pri varení. S diaľkovo ovládanými strešnými oknami bude výmena vzduchu veľmi pohodlná a hlavne rýchla vďaka tzv. komínovému efektu. Výsledkom bude i zdravšie vnútorné prostredie s dostatkom denného svetla a čerstvého vzduchu.
Zjednodušte si ovládanie a kontrolujte kvalitu vnútorného prostredia
Šikovným riešením pre zdravšie bývanie môžu byť elektrifikované strešné okná napojené na riadiacu jednotku vnútorného prostredia, akou je napríklad VELUX Active with NetAtmo. Pozostáva z komunikačnej jednotky, senzoru vnútorného prostredia a centrálneho vypínača. Inteligentné senzory neustále monitorujú vnútornú teplotu, vlhkosť a úroveň oxidu uhličitého a podľa nameraných údajov otvárajú alebo zatvárajú strešné okná, a riadia aj ich doplnky proti prehrievaniu, ako sú rolety a žalúzie. Súčasťou tohto systému je, samozrejme, aj mobilná aplikácia.
Novinkou vo svete automatizácie je aplikácia pre smartfóny VELUX App Control. Vďaka nej viete otvárať alebo zatvárať strešné okná, vnútorné a vonkajšie rolety VELUX INTEGRA® kdekoľvek a kedykoľvek, a to pomocou smartfónu, vrátane možnosti hlasového ovládania – a dokonca aj po odchode z domu. Ovládať ich viete aj jednotlivo, aj skupinovo. Dokážete si dokonca nastaviť vlastné scenáre pre pravidelné tienenie a vetranie.
Náš tip
Otvorenie podkrovia a obnaženie krovu nemusí byť úplné. Nad otvorenou dispozíciou (obývačky a kuchyne) alebo nad jej časťou môže byť priznaná šikmina, napríklad vo forme svetelnej šachty. Nad zvyškom domu sa môže nachádzať povala alebo obytné podkrovie, do ktorého povedie trebárs priznané schodisko rovno z obývačky.
Čo je dobré si zapamätať
- Interiér so zvýšenými stropmi a otvoreným podkrovím prináša nielen estetickú pridanú hodnotu, ale tiež väčší „vnútorný objem“ interiéru, vďaka čomu pôsobí priestrannejšie a vzdušnejšie.
- Estetické zisky priznaných šikmín možno zvýšiť použitím strešných okien, ktoré prízemný dom presvetlia až do hĺbky dispozície a uľahčia výmenu vzduchu, čo prispieva k zdravému vnútornému prostrediu.
- Zvýšenie vnútorného objemu nemusí automaticky znamenať zvýšenie investičných ani prevádzkových nákladov.
- Pre dom s priznanými šikminami je vhodnejšie podlahové vykurovanie, pretože radiátorové pracuje s vyššou teplotou média.