Prerábate priestory, ktoré pôvodne neboli izbami na bývanie? Rekonštrukcia staršieho domu je výzva. Má z nej vzísť bývanie s vyšším štandardom – krajšie, kvalitnejšie, pohodlnejšie, energeticky úspornejšie. Ak úlohou, ktorú máte zvládnuť, je typický slovenský dom s valbovou strechou postavený do začiatku 80. rokov, robíte záslužnú prácu a my vám načrtneme, čo všetko máte pred sebou.
Vzhľadom na vysoké ceny materiálov a služieb je najmä v prostredí zabehnutých vidieckych komunít zvykom rekonštruovať domy svojpomocne. Do procesu sa zapája blízka i vzdialenejšia rodina, využívajú sa zručnosti majstrov, ktorí sú súčasťou širšieho okruhu známych. Ste v podobnej situácii?
Svojpomocne neznamená úplne sami
Na úvod si povedzme, že hoci náklady na rekonštrukciu staršieho domu zohrávajú kľúčovú rolu v tom, či zveríte prerábku firmám z oblasti realizácie stavieb alebo nie, svojpomocná výstavba dávno nie je to, čo kedysi. Aj takáto rekonštrukcia má pravidlá a v súčasnosti ju treba chápať najmä ako:
- najímanie a koordináciu jednotlivých majstrov a partií remeselníkov,
- výpomoc rodiny, kamarátov a známych pri fyzicky náročných, ale menej odborných prácach (búranie) alebo pri drobných prácach, akými sú čistenie a upratovanie,
- zapojenie sa do činností, ktoré ovládate z povahy svojej profesie, alebo ich priamy výkon,
- zapojenie sa do úloh, ktorým vy či vaši príbuzní rozumiete vďaka získaným zručnostiam.

Svojpomocnú rekonštrukciu neradno vnímať tak, že si ako laici sami vymyslíte a zrealizujete prerábku neobývaného podkrovia na obývané. Na Slovensku aj v poslednom čase viackrát došlo k požiarom a iným nešťastiam, ktoré súviseli s neodbornou inštaláciou a prevádzkou vysokošpecializovaných zariadení v domácnostiach. Kde teda začať, aby bolo výsledkom rekonštrukcie v podkroví plnohodnotné bývanie, ktoré zodpovedá normám, štandardom bezpečnosti a energetickej efektívnosti?
Čo vás čaká?
- Posúdenie statiky a návrh podkrovia
- Rozpočet a kalkulácia prerábky
- Búracie práce pri zmene konštrukcií
- Demontáž starej strešnej krytiny
- Oprava alebo výmena krovu
- Montáž krytiny s potrebnými detailmi
- Montáž strešných okien
- Izolácia proti vlhkosti a zateplenie
- Príprava a inštalácia inžinierskych sietí
- Vybudovanie priečok a položenie podlahy
- Finálne úpravy
- Certifikáty, revízie, tlakové skúšky
1. Posúdenie statiky a návrh bývania
Prvým krokom pri každej rekonštrukcii staršieho domu, obzvlášť ak plánujete zobytnenie podkrovia, je porada s odborníkom, ktorým je architekt projektant.
Prerábka starého podkrovia na štandardné bývanie si s najväčšou pravdepodobnosťou vyžiada stavebné povolenie. Ide o zmenu účelu využitia stavby. Pri veľmi malom rozsahu prác alebo ak podkrovie bolo budované ako obytné, sa možno zmestíte do podmienok ohlásenia drobnej stavby.

K príprave potrebnej dokumentácie patrí dôkladné posúdenie statiky existujúcej konštrukcie. Staršie domy môžu mať nevyhovujúce alebo po desaťročiach svojej existencie oslabené konštrukčné prvky, ktoré by v budúcnosti mohli spôsobiť problémy. Statický posudok odhalí slabiny a prinesie odporúčania na posilnenie stavby, ktoré budú technicky i normatívne správne.
Pre projektanta je vyjadrenie statika kľúčové. Na jeho základe vám pomôže premyslieť stavebné plány do najmenších detailov a rozkreslí ich do projektovej dokumentácie pre stavebné povolenie. Okrem toho sa postará o jej doplnenie o tzv. profesistov, o ich čiastkové projekty (oblasť zdravotechniky – vody a odpadov –, kúrenia, elektriny a požiarnej bezpečnosti).
Vedeli ste?
Okrem statika a architekta projektanta nevynechajte zo svojich plánov pri svojpomocnej rekonštrukcii podkrovia ani tretiu kľúčovú osobu – stavebný dozor. Ich spolupráca je garanciou vydareného diela i bezproblémovej kolaudácie.
2. Rozpočet a kalkulácia prerábky
„Rekonštrukcia starého domu náklady“ – to je jedno z najčastejších slovných spojení, ktoré vkladáme do internetových vyhľadávačov, keď plánujeme svojpomocné prerábky domov.
Ak sa rozhodujete pre tento postup, starostlivo rátajte náklady. Zohľadnite všetky aspekty, ktoré zahŕňa rozšírenie bývania. S reálnym odhadom cenovej náročnosti vám pomôže aj projektant, a to na základe rozsahu prerábky a technologickej úrovne nového bývania. Medzi ťažiskové položky bude okrem samotných stavebných materiálov na vybudovanie hmoty podkrovia – strechy, stien, priečok, zateplenia a izolácií – patriť najmä systém vykurovania. Nezanedbateľnou položkou sú rozvody všetkých potrebných sietí.

Vedeli ste?
Zásadnou kapitolou pri plánovaní rekonštrukcie podkrovia pod šikmou strechou je otázka jeho presvetlenia. Ideálne je poradiť sa s odborníkom. Podkrovie môžete presvetliť strešnými oknami, ich sústavami a kombináciami. Vhodné môžu byť aj svetlovody, dokonca i strešné balkóny alebo strešné terasy.
Najdôležitejšia rada pre svojpomocných stavebníkov znie: neznižujte pomer zasklenej plochy k podlahovej. Odborníci odporúčajú dodržať pravidlo 1 : 5. Ak bude mať podkrovná obývačka rozlohu 20 m2, zasklená plocha strešných okien má na dosiahnutie optimálneho svetelného komfortu zaberať aspoň 4 m2. Ak ide o okná orientované na slnečné strany (východ, západ, juh), počítajte aj s vonkajším tienením, ktoré zabráni prehrievaniu interiéru v letnom období.
Veľmi dôležité je pripraviť si cenový odhad na likvidáciu stavebných odpadov. Je fér odviezť všetko tam, kam to patrí.
Nezabudnite ani na náklady spojené s pracovnou silou a jej časom. Na viaceré fázy rekonštrukcie budete potrebovať externých odborníkov alebo si zavoláte brigádnikov – pomocníkov. Urobte si aj zoznam všetkých nástrojov a techniky spolu so sumou za ich prenájom či kúpu.
Náš tip:
Do poctivého cenového odhadu zahrňte neočakávané náklady. Skúsení odborníci hovoria, že stavba málokedy presne zapadne do rozpočtu a pri rekonštrukcii sa takmer nikdy nevyhnete prekvapeniam a neplánovaným opravám.

3. Búracie práce pri zmene konštrukcií
Ak z projektu vyplýva zmena vnútornej dispozície, je dobré ako prvé vybúrať pôvodné priečky alebo ich časti, rovnako steny či podlahy. Tieto práce ponúkajú priestor na zapojenie rodiny a známych a logicky stoja na úplnom začiatku rekonštrukcie podkrovia. Prečo? Jednoducho preto, aby sa strešná konštrukcia neotvárala skôr, ako je to nutné, a aby nedošlo k natečeniu zrážkovej vody do vnútorných priestorov.
4. Demontáž starej strešnej krytiny
Alebo aj ide sa na vec! Demontáž starej strešnej krytiny môžete urobiť svojpomocne. Odovzdajte ju na certifikovanej skládke alebo na zbernom dvore, ktorý je oprávnený prijímať stavebný odpad. Dodržiavanie týchto pravidiel pomôže vyhnúť sa pokutám a zabezpečiť zmysluplné a ekologické nakladanie so starým stavebným materiálom.
Ak je na streche eternit alebo iná krytina s obsahom azbestu, nedotýkajte sa ich. Azbest je nebezpečný. Jeho demontáž a likvidácia podlieha prísnym predpisom a smú s ním pracovať len certifikované spoločnosti, ktoré majú potrebné povolenia a vybavenie na manipuláciu s ním.
5. Oprava alebo výmena krovu
Revitalizácia krovu alebo jeho úplná výmena vrátane strešných lát je kľúčovým krokom pri rekonštrukcii starého podkrovia. Môžete ju realizovať svojpomocne pod vedením skúseného majstra pri dodržaní projektovej dokumentácie a zásad bezpečnosti práce. Konštrukcia musí byť dostatočne stabilná a pripravená na novú strešnú krytinu.
Pri obnove krovu nezabúdajte na inštaláciu poistnej hydroizolácie. Na krokvy je potrebné natiahnuť difúzne otvorenú membránu, ktorá chráni izolačný materiál pred prenikaním zrážkovej vody. Táto vrstva sa stará aj o odparovanie vlhkosti, ktorá sa môže v izolácii hromadiť. Prienik vlhkosti z interiéru do membrány je zásadný pre správne fungovanie celého systému, pretože zabraňuje tvorbe plesní a kondenzácii pár v izolačných vrstvách.

6. Montáž krytiny s potrebnými detailmi
Aj túto prácu možno do istej miery zvládnuť svojpomocne – so skúsenými remeselníkmi a vďaka dodržiavaniu zásad bezpečnosti pri práci, ku ktorým patrí zodpovedné uvedomenie si toho, kto môže a nemôže vstupovať na strechu.
Pri inštalácii novej strešnej krytiny je potrebné venovať pozornosť detailom. Od ich kvality sa odvíja funkčnosť a dlhodobá životnosť bývania pod strechou.
Ak realizujete kompletnú výmenu strešného plášťa, myslite na nasledujúce:
- Nový plášť má mať prevetrávacie prvky, ktoré umožňujú správnu ventiláciu priestorov pod strešnou krytinou.
- Dôležitá je inštalácia kvalitnej hliníkovej mriežky pod spodnú odkvapovú hranu, ktorá zabráni vstupu kún alebo iných neželaných návštevníkov pod strešnú krytinu.
- K nevyhnutným detailom patrí montáž úžľabí. Zabezpečujú estetické a funkčné uzatvorenie strešného plášťa na miestach, kde sa strecha stretáva so stenami.
- Pri inštalácii lemov komínov a ďalších strešných prechodov je dôležité správne utesnenie.
- Zábrany proti pohybu snehu nie sú dizajnový prvok pre bohatých. Zosun vrstvy snehu alebo ľadu znamená vážne nebezpečenstvo pre ľudí pohybujúcich sa v blízkosti múrov domu. Toto varovanie je obzvlášť dôležité pre všetkých, ktorí majú v tesnom dotyku so stenami domov chodníky a prístupové komunikácie do záhrady, garáže alebo na ulicu.
7. Montáž strešných okien
Ak rátate so strešnými oknami, ich montáž zverte odborníkom. Zvládnu to rýchlo a správne.
Náš tip:
Každý priestor je špecifický a treba mu prispôsobiť aj výber a umiestnenie strešných okien. Ak neviete, ako na to, poraďte sa s odborníkmi.
Ak chcete vidieť von i posediačky, strešné okná treba osadiť nižšie, už od výšky 90 cm od podlahy. V izbách s pekným výhľadom je možné potiahnuť zasklenie až po podlahu, a to pridaním doplnkového okna alebo dokonca strešného balkóna. Vo všetkých miestnostiach, ktoré nie sú orientované na sever, je v súčasnosti vhodné inštalovať na okná vonkajšie tieniace prvky. Bránia letnému prehrievaniu a celoročne sa starajú o komfortný a energeticky hospodárny chod domácnosti v podkroví. K dispozícii sú aj sieťky proti hmyzu.
8. Izolácia proti vlhkosti a zateplenie
S rekonštrukciou starého domu prichádza najvyšší čas postarať sa o zateplenie podľa aktuálnej normy STN 73 0540. Celková hrúbka zateplenia v súlade s normami a požiadavkami na tepelný odpor nebude menšia než 30 až 40 cm. Kvalitne zateplené podkrovie bude mať v zime nižšie energetické nároky ako prízemie domu.
Na splnenie požiadaviek na tepelný odpor (R ≥ 9,9 m² . K/W) je nevyhnutné používať kvalitné izolačné materiály s požadovanými parametrami. Zateplenie musí byť uzavreté parozábranou, pričom všetky spoje a vpichy musia byť dôkladne zapečatené špeciálnou páskou, aby sa zabránilo prenikaniu vlhkosti do izolácie.
Vedeli ste?
Pri inštalácii sadrokartónov v podkroví je dôležité dodržať vzduchové medzery medzi vrstvami, vďaka ktorým sa izolácia môže neustále prevetrávať. Ak by došlo k jej zvlhnutiu, stratí svoje vlastnosti, čo môže viesť k zníženiu energetickej účinnosti a tvorbe plesní.
9. Príprava a inštalácia inžinierskych sietí
Inžinierske siete (voda, kúrenie, odpady, elektrina) musia vychádzať z projektovej dokumentácie a žiadajú si odbornú montáž. Len tak predídete neskorším problémom. Prizvite na tieto práce naozaj kvalifikovaných ľudí – vodárov, kúrenárov, elektrikárov – a zapamätajte si, že všetky rozvody treba mať predpripravené pred finálnymi úpravami, akými sú podlahové potery či montáž sadrokartónov.

10. Vybudovanie priečok a položenie podlahy
Budovanie priečok v podkroví je ideálne tzv. suchou výstavbou, ktorá kombinuje ľahké oceľové konštrukcie a sadrokartónové panely.
Pred osadením sadrokartónu musí byť dokončená elektroinštalácia, pretože jej komponenty sa následne osadzujú do priečok. Dovnútra priečok je vhodné vložiť minerálnu vlnu, ktorá poskytuje vynikajúce tepelnoizolačné a akustické vlastnosti. V priestoroch s vyššou vlhkosťou, ako sú WC, kúpeľne a kuchyňa (najmä v dotyku s kuchynskou linkou), je lepšie použiť zelený sadrokartón. Je špeciálne upravený, aby dosahoval vyššiu odolnosť proti vlhkosti.
Na ľahkú podlahu, ktorá sa ukladá na drevené nosné trámy, sú vhodné veľkoformátové OSB dosky alebo cementovláknité dosky. Ponúkajú stabilitu, pevnosť, akustickú i tepelnoizolačnú odolnosť. Pri sanácii starších drevených podláh je vďaka nim možné suchými procesmi vybudovať novú podlahovú konštrukciu. Finálnou povrchovou úpravou môžu byť či už plávajúce podlahy, drevené parkety, alebo keramická dlažba – v závislosti od požiadaviek na vzhľad a funkčnosť konkrétnych izieb, samozrejme, s ohľadom na nosnosť podlahovej konštrukcie.
Pôvodnou nosnou konštrukciou v podkroví však môže byť aj železobetónový alebo keramický strop. Aj v tomto prípade je možné dať naň tzv. suchú skladbu podlahy. Veľmi dôležité je zabezpečiť rovnomernú a stabilnú podlahovú základňu, aby sa predišlo následným deformáciám a poškodeniam.
11. Finálne úpravy
Fáza, pri ktorej sa šikovný a pedantný domáci majster môže v novotou voňajúcich priestoroch doslova vyšantiť. Je tu čas na maľovanie a inštaláciu koncových prvkov.

Naše tipy:
Na maľovanie použite kvalitné farby určené na daný typ povrchu. Na zvýšenie životnosti povrchov môžete v kuchyni a kúpeľniach použiť prípravky s vyššou odolnosťou voči vlhkosti.
Inštalácia koncových prvkov, ako sú zárubne, dvere, kľučky, lišty, zásuvky a svetelné spínače, prichádza na rad až po maľovaní.
Podkrovný priestor je v tejto fáze takmer pripravený na zariaďovanie nábytkom a sťahovanie. Čo zostáva?
12. Certifikáty, revízie, tlakové skúšky
Kvalitná a legálna rekonštrukcia podkrovia sa nezaobíde bez kontroly funkčnosti inžinierskych sietí (voda, odpad, kúrenie a elektrina). Zahŕňa to tlakové skúšky, revízie a overenie správnosti inštalácií. Vykonávajú ich odborníci s príslušným oprávnením a pečiatkou.
Nejde o zbytočnú byrokraciu, ale o preverenie funkčnosti a bezpečnosti všetkých systémov v podkrovnom bývaní. Dokumenty, ktoré získate, budete potrebovať pri kolaudácii, v niektorých prípadoch aj pri poisťovaní domu a domácnosti.
Ísť do svojpomocnej rekonštrukcie?
Čo ľudí vždy najviac lákalo na svojpomocnej rekonštrukcii domov? Úspora času asi nie. Rekonštrukcie vlastnými rukami sa totiž neraz počítajú skôr v rokoch ako v mesiacoch. Bolo to vedomie, že s pomocou kamarátov dokážem viac ako školení a skúsení odborníci? Možno to platilo v minulosti. Domy boli jednoduché a nevyžadovali si ovládanie sofistikovaných technológií a znalosť vysoko špecifických výpočtov a postupov, bez ktorých nemožno dosiahnuť súčasné energetické normy. Úspora peňazí?
Rozhodne áno. Táto motivácia je kľúčová stále. Aktuálne je takmer nemožné odhadnúť a správne vypočítať akékoľvek stavebné náklady. No ak máte dostatok času aj trpezlivosti a navyše chuť koordinovať všetky práce na stavbe a vo viacerých fázach aktívne priložiť ruku k dielu (spolu s kamarátmi a členmi rodiny), pusťte sa do toho. Financií miniete menej, než by si za rekonštrukciu vyžiadala stavebná firma. Dôležité je len racionálne uznať, že svojpomocne dnes je niečo iné ako svojpomocne kedysi.
Cenné rady o zateplení a výmene okien od odborníka.
Získajte konzultáciu