Ak máte v podkroví priestory, ktoré chcete premeniť na obytné, jednoznačne budete stáť pred požiadavkou lepšie presvetliť interiér v podstreší. Iné svetelné podmienky sú totiž postačujúce pre povalu a iné pre obytné miestnosti. Pokiaľ chcete viac svetla, musíte primerane zväčšiť plochu okenných otvorov.

V podstate to môžete urobiť dvoma spôsobmi: Buď zvýšite počet existujúcich okien, alebo zväčšíte existujúce stavebné otvory a osadíte do nich väčšie okná. Alebo obe tieto možnosti skombinujete podľa aktuálnej potreby. Väčšia plocha okenných otvorov v každom prípade prinesie do priestoru viac svetla.

viac svetla, väčšie okná

Koľko svetla potrebujeme pre zdravé bývanie

Predstavy o tom, čo je dostatok svetla, môžu byť značne individuálne. Navyše, dve rovnako veľké podkrovné miestnosti s rovnako veľkými oknami orientovanými na tú istú svetovú stranu budú mať rôzne svetelné pomery, ak jedna bude mať tmavé steny a druhá žiarivo biele. Aj odrazové a rozptylové svetlo totiž zvyšujú hladinu svetelnosti v miestnosti. V súčasnosti sa odporúča, aby veľkosť stavebných otvorov (okien) mala voči podlahovej ploche pomer minimálne 1:6, veľkosť samotnej zasklenej plochy potom približne pomer 1:10. Tento pomer je skutočne minimom a určite nespravíte zle, ak ho zvýšite v prospech okenných otvorov a doprajete si viac svetla v dome.

Výmena okien v podkroví za väčšie

Ak riešime ešte nezateplené podstrešie, je v podstate jedno, či budeme zväčšovať existujúce stavebné otvory, alebo pridávať ďalšie okná. Ak sa rozhodneme nahradiť pôvodné okná väčšími, jediným limitom je pre nás šírka medzi dvomi krokvami, medzi ktoré budeme nové strešné okno inštalovať. Riešením je nahradiť pôvodné okno dlhším alebo umiestniť dve okná nad sebou. Ďalšou možnosťou je tesárska výmena, pri ktorej sa vyreže časť krokvy a pomocné krokvy opäť stabilizujú strešnú konštrukciu. Potom je možné použiť širšie okno než je medzera medzi krokvami, prípadne dvojicu alebo trojicu okien  vedľa seba. Pokiaľ pôvodné okná boli dostatočne veľké a meníme kus za kus, bude práca o to jednoduchšia. V každom prípade ten, kto bude okno vymieňať, musí odstrániť škridly okolo pôvodného okna, demontovať lemovanie a oplechovanie a vymontovať rám starého okna.

Ak okno meníme za väčšie, musíme pred výmenou odstrániť adekvátne väčší počet škridiel. Pokiaľ plánujeme podkrovie následne zobytňovať, čakajú nás, samozrejme, aj práce na vnútorných (interiérových) konštrukciách. Čo sa týka detailov, tu je nutné presné ukončenie, resp. napojenie jednotlivých vrstiev, najmä parozábrany, tepelnej izolácie a poistnej hydroizolácie v miestach osadenia okna. Tieto práce však nemôže vykonávať absolútny laik, pretože akákoľvek nedôslednosť sa môže kruto vypomstiť problémami, najmä v podobe zatekania.

Náš tip

Všetky informácie o výmenách strešných okien, vrátane popisov rôznych variantov riešení, nájdete na stránke VELUX.

Obytné podkrovie a výmena okien

V prípade, že sme sa napríklad stali novými majiteľmi obytného podkrovia, v ktorom pociťujeme deficit prirodzeného svetla, stojíme pred omnoho zložitejšou voľbou. Zasahovať do komplikovanej sadrokartónovej konštrukcie (s hliníkovým roštom, tepelnou izoláciou, parozábranou a pod.) len preto, aby sme rozšírili stavebný otvor o 20 cm, môže byť kontraproduktívne. Tu by mohla byť dobrou voľbou výmena starých (morálne) opotrebovaných okien za nové v ich pôvodnej veľkosti a následné pridanie ďalšieho strešného okna.

Porovnanie svetelných podmienok v podkrovnej miestnosti v prípade jedného strešného okna, dvoch strešných okien a osadenia strešných okien s balkónovým výstupom:

viac svetla, väčšie okná

viac svetla, väčšie okná

viac svetla, väčšie okná

V rukách „profíka“ to ide ľahko

V prípade výmeny okna kus za kus v pôvodnej veľkosti si výrazne uľahčíme robotu. Výrobcovia okien uvádzajú, že výmenu starého okna bez zásahu do vnútorného ostenia zvládne vyškolený montážnik približne za dve až tri hodiny. Túto prácu by sme jednoznačne mali zveriť skúsenému odborníkovi.

A čo s pridaním nového stavebného otvoru? Aj s tým si skúsený majster poradí. Tu bude potrebný nielen zásah do strešného plášťa, ale aj do vnútornej sadrokartónovej konštrukcie. Ak boli v podkroví s celkovou výmerou 30 m2 iba dve strešné okná, určite je zmysluplnejšie pridať jedno nové okno, než rozbúrať sadrokartóny okolo dvoch.

Výmena okien nie je len o svetle

Je úplne bežné, že automobil si kupujeme na 10 rokov. Pritom vieme, že keď najazdíme asi 250-tisíc kilometrov, kúpime si nové, pretože sa opotrebuje a navyše sa štandard o dekádu neskutočne posunie dopredu. Nečakajme teda, že v oblasti stavebných prvkov je to inak. Ak by sme si pozreli, ako vyzerali strešné okná pred 20 či 30 rokmi a ako vyzerajú dnes, vidíme, že aj tieto výrobky prešli vo svojom vývoji významný kus cesty. Po 10 až 15 rokoch by sme si okná mali nechať minimálne skontrolovať a v prípade potreby pretesniť. Po 20 až 30 rokoch je na mieste uvažovať aj o výmene strešných okien.

viac svetla, väčšie okná

Čo je dobré si zapamätať

  • Prirodzené svetlo je (najmä v podkroví) nenahraditeľné.
  • V minulosti väčšie okná znamenali viac tepelných únikov. Dnešné kvalitné strešné okná prinášajú okrem svetelných aj tepelné zisky – vďaka pasívnym solárnym ziskom majú pozitívnu energetickú bilanciu.
  • Výmenu strešných okien zverme radšej odborníkovi, pretože tieto práce si vyžadujú skúsenosť a odbornú montáž.
  • Využime návštevu odborníka, ktorý nám bude meniť okná, a nechajme si skontrolovať aj ostatné existujúce strešné okná, či si nevyžadujú napríklad výmenu tesnení.
  • Zároveň zvážme, či máme doma dosť denného svetla a nepotrebujeme zlepšiť presvetlenie pridaním ďalšieho strešného okna.